PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Niestabilne prawo, wysokie koszty pracy. Co przeszkadza w prowadzeniu firmy w Polsce?

  • Autor: KDS
  • 25 lip 2017 15:23

Związek Przedsiębiorców Polskich sprawdził, jakie przeszkody są najbardziej uciążliwe przy prowadzeniu firmy w Polsce. Lista jest długa. Na jej czele znajdziemy m.in. niestabilne prawo, nadmiar obowiązków biurokratycznych, wysokie pozapłacowe koszty pracy oraz samowolne i arbitralne decyzje urzędników.

Niestabilne prawo, wysokie koszty pracy. Co przeszkadza w prowadzeniu firmy w Polsce?
Adobe Stock
REKLAMA

• To było kolejne badanie, w którym Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zapytał przedsiębiorców sektora MSP o największe przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce (badanie przeprowadziła firma Maison & Partners).

• Najistotniejsze bariery nie zmieniły się od 2016 roku. Numerem jeden cały czas pozostaje niestabilność prawa. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• - Bez wątpienia znaczącym ułatwieniem w tym przypadku byłoby obniżenie kosztów pracy, uproszczenie przepisów podatkowych i samo obniżenie tych danin – twierdzi Jakub Bińkowski z ZPP.

Okazuje się, że niezmiennie od początku 2016 roku, niestabilność prawa jest uznana za główną barierę utrudniającą prowadzenie firm w Polsce. Aż 72 proc. przedsiębiorców wskazało na ten problem. Następna pozycję w zestawieniu - 66 proc. - zajął nadmiar obowiązków biurokratycznych. Tyle samo osób wskazało też na koszty pracy (66 proc.). Z kolei samowolne i arbitralne decyzje urzędników za największy problem uznało 58 proc.przedsiębiorców. Zaledwie o dwa punkty procentowe mniej (56 proc.) wskazało na skomplikowane prawo gospodarcze. Wysokie podatki wymieniło 51 proc. badanych. 42 proc. mówiło o urzędach i urzędnikach, zaś na powolne rozstrzyganie sporów sądowych 41 proc. badanych. Dla 31 proc. największym problemem są kontrole Urzędu Skarbowego i innych instytucji. Na bariery inwestycyjne wskazało 15 proc. badanych.

- Wciąż zmieniające się prawo, zdecydowanie nie sprzyja przedsiębiorcom. Osoba prowadząca własną firmę, aby być na bieżąco z przepisami, powinna przeznaczać aż 4 godziny dziennie na ich lekturę! To jest nie do przyjęcia. Nie można rozwijać swojej firmy będąc jednocześnie osobą zarządzającą, prawnikiem i księgowym. W tym zakresie powinna nastąpić radykalna zmiana – uważa Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Z kolei Jakub Bińkowski, sekretarz Departamentu Prawa i Legislacji ZPP zauważa, że problemem, który niesie za sobą jedne z największych konsekwencji są zbyt wysokie pozapłacowe koszty pracy. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niestabilne prawo, wysokie koszty pracy. Co przeszkadza w prowadzeniu firmy w Polsce?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA