×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niepokojące informacje. "Światełko w tunelu zgasło"

  • Autor: PAP/JP
  • 23 lis 2021 12:19

85 proc. hotelarzy i restauratorów obawia się, że czwarta fala koronawirusa ponownie pogorszy sytuację branży, a 40 proc. przedstawicieli tej grupy spodziewa się m.in. mniejszej liczby zamówień w ostatnim kwartale tego roku - wynika z Branżowego Barometru EFL.

Niepokojące informacje. "Światełko w tunelu zgasło"
Po pozytywnym odbiciu nastrojów w branży gastronomicznej i hotelarskiej z III kwartału br. nie ma już śladu (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Branżowy Barometr EFL na IV kwartał 2021 roku wskazuje, że po pozytywnym odbiciu nastrojów w branży gastronomicznej i hotelarskiej - (HoReCa od ang. Hotel, Restaurant, Catering) z III kwartału br. nie ma już śladu.
  • Jak podano w podsumowaniu wyników Barometru, subindeks Barometru EFL na IV kwartał br. był najniższy wśród sześciu branż i wyniósł 47,2 pkt.
  • To spadek o 12,7 pkt. w porównaniu do poprzedniego kwartału, w którym wskaźnik osiągnął najlepszy wynik od ponad 2 lat (59,9 pkt.).

Na taki wynik - według ekspertów EFL - największy wpływ miały prognozy w obszarze sprzedaży. 40 proc. hoteli, restauracji i firm cateringowych prognozuje spadek zamówień w swoich lokalach w ciągu ostatnich trzech miesięcy tego roku. Tylko 4 proc. ankietowanych liczy na większą sprzedaż.

Jest to wynik odwrotny od tego z poprzedniego kwartału, kiedy 77,5 proc. spodziewało się zwiększenia obrotów. Wówczas HoReCa najoptymistyczniej wśród 5 branż wyobrażała sobie swoją przyszłość, głównie z uwagi na trwający sezon wakacyjno-urlopowy. Pesymistyczne prognozy sprzedażowe nie pozostają bez wpływu na płynność finansową. Jej pogorszenia spodziewa się 32,5 proc. przedsiębiorców, również najwięcej wśród 6 badanych sektorów.

Według EFL, HoReCa jest również jedyną branżą, w której zdecydowana większość ankietowanych twierdzi, że czwarta fala koronawirusa ponownie pogorszy sytuację biznesów hotelarskich i gastronomicznych (85 proc.). Jednocześnie, 94 proc. przedsiębiorców uważa, że koronawirus będzie mieć niekorzystny wpływ na przyszłą sytuację ich firmy.

"Ponownie światełko w tunelu zgasło. W poprzednim pomiarze na III kwartał mieliśmy do czynienia z najwyższą wartością branżowego subindeksu dla HoReCa nie tylko od początku pandemii, ale od ponad dwóch lat. To oczywiście było spowodowane okresem wakacyjnym i +uśpieniem+ koronawirusa. Jak widzimy gorący sezon trwał bardzo krótko. Zakończenie okresu urlopowego i już nie groźba, ale kolejna fala epidemii COVID-19, odwróciły pozytywny trend" - wskazał prezes EFL Radosław Woźniak, cytowany w informacji prasowej na temat badania.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niepokojące informacje. "Światełko w tunelu zgasło"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA