PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Niemieccy menedżerowie o Polsce i Polakach

Firma ProAlpha - producent oprogramowania - zapytał niemieckich menedżerów pracujących w Polsce, o to, jak postrzegają nasz kraj, rozwój polskiej gospodarki i jakie widzą perspektywy - szanse i zagrożenia dla Polski w najbliższych latach. Niektóre odpowiedzi są naprawdę ciekawe.

  • Autor: jm
  • 19 wrz 2016 15:43
Niemieccy menedżerowie o Polsce i Polakach
Według niemieckich menedżerów, polscy pracownicy są bardziej niezależni od swoich niemieckich kolegów, łatwiej i szybciej zmieniają pracodawcę. (fot. PTWP)
REKLAMA

Oto 13 najciekawszych spostrzeżeń niemieckich menedżerów dotyczących Polski i Polaków:

1. Jesteśmy młodzi

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W porównaniu z Europą Zachodnią, polskie społeczeństwo jest młodsze, co sprawia, że poszukiwanie u nas specjalistów i pracowników jest łatwiejsze. Jest tu wiele uniwersytetów, szkół zawodowych, liceów, szkół technicznych, które co roku wypuszczają rzesze nowych absolwentów.

2. Z językami obcymi nie jest źle

Wielu studentów uczy się angielskiego, czasem też dodatkowego języka - niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego czy włoskiego. Wielu młodych Polaków często podróżuje po Europie, są otwarci i dynamiczni, zdeterminowani i zaangażowani.

Zdaniem niemieckich przedsiębiorców i inwestorów oczekiwanie, że każdy polski pracownik powinien znać także język niemiecki jest nierealistyczne i nieuzasadnione. Jako wspólny język komunikacji angielski jest o wiele lepszy ze względu na swoją popularność i prostotę.

3. Nie jesteśmy już traktowani jedynie jako tzw. “stół warsztatowy”

Przedsiębiorcy niemieccy zdają sobie już sprawę, że w żadnym wypadku nie należy uważać nowego polskiego oddziału jako właśnie takiego “stołu warsztatowego”. Coraz częściej polscy pracownicy są traktowani jako równorzędni partnerzy, którym decyzje niemieckiej centrali najlepiej wyjaśniać i uzasadniać w języku polskim. W Polsce mówi się, że tu specjaliści są tańsi niż w Niemczech, że jest ich więcej. To prawda, ale ta tendencja się zmienia.

Coraz częściej polscy pracownicy są traktowani jako równorzędni partnerzy, którym decyzje niemieckiej centrali najlepiej wyjaśniać i uzasadniać w języku polskim. (fot. Opel)
Coraz częściej polscy pracownicy są traktowani jako równorzędni partnerzy, którym decyzje niemieckiej centrali najlepiej wyjaśniać i uzasadniać w języku polskim. (fot. Opel)

W Niemczech brakuje specjalistów z wielu dziedzin i niemieccy menedżerowie zaczynają ich szukać w Polsce tworząc nowe oddziały lub proponując pracownikom z kilkuletnim stażem wyjazd do Niemiec. Wielu Polaków wyjeżdża tam na stałe lub po kilku latach pracy w centrali wraca do Polski na wyższe stanowiska. Obie opcje powodują, że zacierają się różnice w kulturze korporacyjnej czy technicznej, a te były kiedyś spore.

4. Młoda, niezależna polska kadra pracownicza

Polscy pracownicy są bardziej niezależni od swoich niemieckich kolegów, łatwiej i szybciej zmieniają pracodawcę. Lepiej od niemieckich rówieśników wiedzą jak się zaprezentować podczas rozmów kwalifikacyjnych zarówno w Polsce jak i w Niemczech. To ma oczywiście swoje dobre strony, jednak trzeba pamiętać, że wśród pracodawców w Niemczech dużą uwagę przywiązuje się do lojalności i taka nadmierna częstotliwość w zmienianiu pracodawców nie zawsze jest dobrze widziana.

5. Polacy potrafią improwizować

W Niemczech sytuacje kryzysowe są długo i szczegółowo omawiane. Zanim dojdzie do podjęcia działań, analizowane są wszystkie możliwe scenariusze. W Polsce wyzwania lub terminy, które w Niemczech uznane byłyby już za „przegrane” omawia się i rozwiązuje dosłownie z dnia na dzień, z godziny na godzinę.

Jeśli ktoś na stanowisku kierowniczym wie, jak używać tego polskiego „potencjału improwizacji”, może skutecznie i szybko uporać się z problemem, który w niemieckiej centrali sklasyfikowany został jako niemożliwy do rozwiązania. To nastawienie, że "wszystko jest możliwe" przy problemie pozornie nie do rozwiązania i szukanie niekonwencjonalnych rozwiązań to ogromna siła Polaków.

W Polsce wyzwania lub terminy, które w Niemczech uznane byłyby już za „przegrane” omawia się i rozwiązuje dosłownie z dnia na dzień, z godziny na godzinę. (fot. pixabay)
W Polsce wyzwania lub terminy, które w Niemczech uznane byłyby już za „przegrane” omawia się i rozwiązuje dosłownie z dnia na dzień, z godziny na godzinę. (fot. pixabay)

Przykład? Prezes jednej z niemieckich firm miał zwiedzać oddział produkcyjny w Polsce. Wieczorem, przed wizytą jego asystent zmienił dużą część agendy. W związku z tym potrzebna była zmiana kilku prezentacji, reorganizacja całego dnia wypełnionego spotkaniami. Niemieccy organizatorzy wizyty widzieli już zbliżającą się katastrofę. Polacy bez zbędnych dyskusji i przekonywania, że się nie da, pracowali nad koniecznymi zmianami i na godzinę przed przyjazdem szefa wszystko było gotowe a wizyta okazała się sukcesem.

Inny przykład pokazujący nowatorskie i spontaniczne podejście do pracy: prezes niemieckiej centrali chciał obniżyć koszty związane z nadmiernym zużyciem sprężonego powietrza w swoich oddziałach. Takie zadanie obniżenia kosztów otrzymało wiele działów technicznych w zakładach rozlokowanych w całej Europie. Pomysłów było bez liku, ale tylko Polacy wpadli na proste rozwiązanie - skonstruowali zawór ograniczający dopływ sprężonego powietrza do urządzeń. Ten patent - zresztą najtańszy - wdrożono potem w pozostałych europejskich zakładach.

6. Najlepsze efekty daje elastyczne podejście do kultury korporacyjnej

Największym błędem jaki mogą popełnić zagraniczni inwestorzy jest próba odwzorowania niemieckiej kultury i struktury korporacyjnej w stosunku 1:1. Najlepszy efekt daje dobieranie zasad kultury korporacyjnej odpowiednio do potrzeb, nawyków i umiejętności polskich pracowników, aby zapewnić współpracę i pełne zrozumienie procesów zachodzących wewnątrz firmy.

7. Trudny temat wynagrodzeń

Dla wielu niemieckich przedsiębiorców wynagrodzenia to bardzo trudna kwestia. Choć pensje w Polsce wzrosły znacząco w ostatnich latach, są wciąż na poziomie około 25-35 proc. niższym w porównaniu z przedsiębiorstwami niemieckimi. Większość Polaków, jest dobrze poinformowana o poziomie płac w Niemczech, jakie otrzymuje się na porównywalnym stanowisku. Próby uzasadnienia niższej pensji w Polsce za porównywalną pracę z góry skazane są na porażkę. Najlepiej jest całkowicie unikać tego tematu.

Dla wielu niemieckich przedsiębiorców wynagrodzenia to bardzo trudna kwestia. (fot. pixabay)
Dla wielu niemieckich przedsiębiorców wynagrodzenia to bardzo trudna kwestia. (fot. pixabay)

Za to bardzo pozytywnie niemieccy przedsiębiorcy odbierają gotowość i otwartość polskich pracowników do pracy za granicą. Bardzo wielu Polaków, którzy pracują dla firm zagranicznych w Polsce, wyraża chęć przeniesienia do Niemiec lub innego kraju w Europie Zachodniej, przynajmniej tymczasowo. Niemcy widzą w tym możliwość dodatkowego przyrostu wartości dla firmy, przy odpowiedniej strategii i nadzorze pracowników oddelegowanych za granicę.

8. Lubimy, gdy cudzoziemiec przynajmniej próbuje mówić po polsku

Jedną z pierwszych dużych różnic, którą niemieccy przedsiębiorcy spotykają w Polsce, jest inny rodzaj tytułowania. Oprócz form stosowanych również w Niemczech, takich jak "Pan Kowalski" lub "Pani Dyrektor", w codziennej praktyce Polacy stosują powszechnie także połączenie „Pan/Pani” i imienia np. "Pan Waldemar" lub "Pani Klaudia". Połączenie takie jest dla Niemców dość oryginalne. Inwestorom zza Odry dużą trudność sprawiają też zdrobnienia imion np. Katarzyna – Kasia, Waldemar – Waldek, Małgorzata – Gosia, Joanna – Asia, których muszą uczyć się na pamięć, tak jak innych trudnych słówek.

9. Bliskość kulturowa

Łatwiej jest współpracować, gdy główna siedziba firmy jest w Niemczech a niektóre procesy produkcyjne, technologiczne odbywają się w Polsce. Myślenie jakościowe i techniczne jest w Polsce i Niemczech takie samo. W przypadku tłumaczeń dokumentacji dotyczących procesów produkcyjnych wystarczą już tylko zwykłe tłumaczenia dokumentów.

W innych krajach wschodnioeuropejskich to się jeszcze nie sprawdza. Różnice kulturowe, różnice w myśleniu jakościowym i technicznym są tak różne, że trzeba organizować dodatkowe szkolenia i spotkania dla pracowników różnych szczebli.

10. Różnice w prawie

Różnice pomiędzy prawem pracy i prawem podatkowym są czasami większe niż mogłoby się wydawać. Według niemieckich menedżerów, bez miejscowego prawnika i lokalnego doradcy podatkowego lepiej nie zakładać oddziału w Polsce, nie tylko ze względu na barierę językową, ale także na inne przepisy i sposób ich interpretacji.

11. Wsparcie państwa dla inwestorów zagranicznych

Firmy zagraniczne, które założyły oddziały w Polsce, są bardzo aktywnie wspierane przez polski rząd, wiąże się to również z ulgami podatkowymi i dotacjami. Bardzo dobrym doradcą w tym zakresie jest organizacja "Invest in Poland". Doradza w sprawach dofinansowywania, organizuje spotkania inwestorów i szefów firm zagranicznych, które już w Polsce działają, informują o działalności stref ekonomicznych w Polsce, pomagają w przypadku problemów biurokratycznych i prawnych.

12. Królowie szos

Dla Niemców styl jazdy w Polsce jest brawurowy, szybki i często ryzykowny. Ograniczenie prędkości w miastach do 50 km/h, najczęściej nie jest przez Polaków przestrzegane, choć kary za nadmierną prędkość i jazdę pod wpływem alkoholu bardzo w ostatnich latach wzrosły. Trudno jest niemieckiemu kierowcy dostosowywać się do ograniczeń prędkości, bo przez polskich kierowców traktowany jest jako zawalidroga. Niestety po kilku miesiącach spędzonych na polskich drogach, niemieccy kierowcy nabierają „ułańskich” nawyków.

13. Dynamicznie rozwijający się kraj, w którym dobrze się żyje

Jeśli chodzi o zaplecze rekreacyjne, Polska w żaden sposób nie odbiega już od Niemiec. Zajęcia sportowe, restauracje, dyskoteki, bary i kluby, teatry i opery są szeroko rozpowszechnione i łatwo dostępne. Centra handlowe w dużych miastach rosną jak grzyby po deszczu i są zawsze pełne, nawet w ciągu tygodnia.

 

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemieccy menedżerowie o Polsce i Polakach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.