PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Niemcy. Niskie bezrobocie to dobre wieści. Brak pracowników w 2030 roku

  • Autor: GP
  • 1 wrz 2017 13:50

Niemiecka gospodarka odnotowała świetne wyniki bezrobocia. Z najnowszego badania wynika, że w 2030 roku kraj odczuje bolesny brak wykwalifikowanych pracowników.

Niemcy. Niskie bezrobocie to dobre wieści. Brak pracowników w 2030 roku
Adobe Stock
REKLAMA

• Powodem prognozowanego braku kadr będzie starzejące się społeczeństwo naszego sąsiada.

• O ile badacze, którzy wykonali analizę, są zaniepokojeni i biją na alarm, oficjalne statystyki kraju nie potwierdzają ich obaw.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Jak informowaliśmy w ostatnim tygodniu sierpnia, Niemcy cieszą się niskim bezrobociem. Szukających pracy jest mało, co przenosi się na dobre wyniki gospodarki tego kraju.

Niemieckie bezrobocie wynosiło w sierpniu 2017 r. 5,7 proc. To dane Federalnego Urzędu Pracy Niemiec. Więcej o bezrobociu przeczytasz tutaj.

Czytaj też: Bezrobocie Unii Europejskiej

Jednak dobre informacje płynące z Niemiec w dalszej perspektywie mogą nie być tak pozytywne. Jeśli sprawdzą się prognozy Instytutu AG (niemiecki ośrodek prognoz ekonomicznych), nim minie rok 2030, niemieckie firmy odczują brak pracowników.

- Niemcy będą potrzebować minimum 3 milionów wykwalifikowanych pracowników - pisał portal thelocal.de w środę (30 sierpnia). - Braki kadrowe dotkną zwłaszcza pracowników technicznych, inżynierów, pracowników medycznych i naukowców.

Za powód takiej prognozy należy uznać starzenie się niemieckiego społeczeństwa, które idzie w parze ze zbyt małym napływem zagranicznej siły roboczej do Niemiec.

- To efekt zmian demograficznych - mówił komentujący wyniki badania Oliver Ehrentraut. Sam był członkiem zespołu, który badanie przeprowadził. - Odbiją się one w ciągu 10, 20 lat na rynku pracy w RFN.

Jeszcze nie jest za późno

Ehrentraut i jego zespól bije na alarm. Niemiecka gospodarka ma bowiem potencjał, by poradzić sobie z nadchodzącym, i co ważne, zdiagnozowanym przez Ehrentrauta problemem.

Załatanie pokoleniowej przepaści wśród wykwalifikowanych pracowników można zahamować edukacją (nawet tzw. szkoleniem wakacyjnym) zwłaszcza młodego pokolenia Niemców.

Instytut Badań nad Zatrudnieniem (niem. Das Institut für Arbeitsmarkt- und Berufsforschung, IAB) na razie nie widzi problemu w stanie siły roboczej w Niemczech. Co w ocenie autorów badania jest niepokojące.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy. Niskie bezrobocie to dobre wieści. Brak pracowników w 2030 roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA