×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niemal połowa polskich firm boi się wpływu wojny na ich działalność

  • Autor: PAP/JP
  • Opublikowano: 28 kwi 2022 14:57

43 proc. przedsiębiorstw spodziewa się, że w perspektywie trzy miesięcy wojna w Ukrainie negatywnie wpłynie na ich działalność - poinformowała w czwartek Konfederacja Lewiatan.

Niemal połowa polskich firm boi się wpływu wojny na ich działalność
26 proc. firm nie przewiduje poważniejszych konsekwencji wojny na Ukrainie (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Konfederacja Lewiatan przekazała, że 79 proc. przedsiębiorców, którzy spodziewają się negatywnego wpływu wojny na swoją działalność w perspektywie trzech miesięcy, boi się "przede wszystkim wzrostu kosztów działalności". Lęk przed wysoki kosztami prowadzenia biznesu dotyczy "najbardziej" małych i średnich firm - obawia się tego odpowiednio 81 i 78 proc. "Duże firmy spokojniej patrzą w przyszłość, ale i tak 73 proc. z nich też obawia się znacznego wzrostu kosztów działalności" - wskazano.

"31 proc. przedsiębiorców jest przekonanych, że wojna przyniesie negatywne skutki, ale nie będą one bardzo odczuwalne w ich firmach. 26 proc. nie przewiduje poważniejszych konsekwencji. Skutków wojny obawiają się szczególnie firmy małe i średnie (43 proc.), w mniejszym stopniu duże (40 proc.)" - wylicza Konfederacja Lewiatan.

W badaniu ujęto kwestię handlu z Rosją - ogółem 10 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na brak możliwości wymiany handlowej z Rosją. Ten czynnik wymieniła co piąta duża firma (21 proc.). Małe i średnie firmy rzadziej zwracały uwagę na ten czynnik - odpowiednio 8 i 13 proc.

"Na ograniczenie wymiany handlowej z Ukrainą zwraca z kolei uwagę tylko 7 proc. firm, w tym 8 proc. małych, 6 proc. dużych i 5 proc. średnich" - wymieniła Konfederacja Lewiatan.

Badanie wykazało, że firmy "w najmniejszym stopniu" obawiają się braku pracowników - taką obawę zadeklarowało 3 proc. respondentów.

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców "Indeks Biznesu" przeprowadził w kwietniu br., na "reprezentatywnej próbie przedsiębiorców", CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemal połowa polskich firm boi się wpływu wojny na ich działalność
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA