×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wystarczają 4 godziny pracy dziennie, by nieźle zarabiać. Chętnych przybywa

 • Justyna Koc
  jk
 • 12 paź 2021 20:00

Jak pokazują badania Useme.com, zarobki freelancerów dynamicznie rosną. IT, doradztwo i konsulting, tłumaczenia, fotografia, SEO i SEM - w tych obszarach pensje osób działających na własny rachunek najwyższe.

Wystarczają 4 godziny pracy dziennie, by nieźle zarabiać. Chętnych przybywa
W Polsce rynek freelancingu bardzo dynamicznie rośnie (Fot. Christin Hume on Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • 1,1 miliarda freelancerów pracuje na całym świecie, z czego 35,5 proc. wolnych strzelców znajduje się w Europie. W Polsce w 2021 roku już ponad 270 tysięcy profesjonalistów pracuje jako wolni strzelcy.
 • Mimo pandemii kolejny rok z rzędu zwiększył się procent wolnych strzelców zarabiających powyżej 5 tysięcy złotych na rękę - 17,7 proc. badanych przez Useme.
 • Na realizację zleceń poświęcają przeważnie mniej czasu niż pracownicy etatowi. Aż 41,7 proc. pracuje maksymalnie 4 godziny w ciągu dnia.

- Wartość globalnego rynku freelancingu w 2021 roku wyniesie 3,45 biliona dolarów, przy wzroście na poziomie 15 proc. rok do roku. Na całym świecie jest już 1,1 miliarda freelancerów, z czego 35,5 proc. wolnych strzelców znajduje się w Europie - więcej niż na jakimkolwiek innym kontynencie - mówi Przemysław Głośny, prezes Useme.com.

Najbardziej wartościowym rynkiem jest jednak kontynent Ameryki Północnej, z dominującym udziałem Stanów Zjednoczonych. W USA freelancerzy w tym roku wytworzą wartość, czyli wniosą do amerykańskiej gospodarki 1,4 biliona dolarów (5,7 proc. PKB w USA). Liczba freelancerów w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku była na poziomie 53,3 miliona profesjonalistów i wzrosła o 8,1 proc. versus 2019 rok.

Przy obserwowanym od ostatnich kilku lat tempie wzrostu, szacuje się, że 67,6 milionów Amerykanów (42 proc. siły roboczej) będzie pracować jako wolni strzelcy do końca 2021 roku. Jeśli ten trend się utrzyma, to do 2027 roku ponad połowa (50,9 proc.) amerykańskiej siły roboczej będzie pracować jako freelancerzy. Będzie to miało znaczący wpływ na sposób prowadzenia biznesu oraz zarządzania projektami na całym świecie.

Freelancing w Polsce

Z raportu „Freelancing w Polsce i na świecie 2021”, przygotowanego jak co roku przez platformę Useme.com wynika, że także w Polsce rynek freelancingu bardzo dynamicznie rośnie. Zarówno jeżeli chodzi o wartość rynku, jak i liczbę profesjonalistów.

- W 2021 roku już ponad 270 tysięcy profesjonalistów pracuje jako wolni strzelcy w naszym kraju, przy dynamice na poziomie 7 proc. rok do roku. Wartość całego rynku freelancingu w Polsce zwiększy się o 27 proc. i urośnie do poziomu 15,4 mld zł w bieżącym roku - mówi Przemysław Głośny. - Pandemia, wbrew obawom wielu, nie tylko nie zatrzymała rozwoju tego rynku, ale jeszcze go przyspieszyła zarówno globalnie, jak i w Polsce - dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wystarczają 4 godziny pracy dziennie, by nieźle zarabiać. Chętnych przybywa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mana 2021-10-15 15:34:16

  Czyli na miesiąc, na głowę około 950 PLN zarobku.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA