PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Niekontrolowana rotacja pracowników wychodzi drożej, niż podwyżka

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 12 wrz 2019 16:58

Koszt rotacji na jednym stanowisku pracy wynosi przeciętnie od 93 proc. do nawet 200 proc. rocznego wynagrodzenia. Od razu wizja spełnienia prośby pracownika o podwyżkę nie jest taka zła...

Niekontrolowana rotacja pracowników wychodzi drożej, niż podwyżka
Przedsiębiorstwa działające w Polsce coraz częściej dostrzegają, że rotacja pracowników stanowi problem. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
 • Przedsiębiorstwa działające w Polsce coraz częściej dostrzegają, że rotacja pracowników stanowi problem.
 • Szczególnie duży jest on tam, gdzie przeważającą część załogi stanowią osoby na stanowiskach produkcyjnych i fizycznych.
 • Jak wynika z raportu KPMG pt. „Key Employer Challenges – jak firmy w Polsce budują doświadczenie pracownika?”, aż 75 proc. niekontrolowanych odejść z pracy dotyczy właśnie tych pracowników.

Jak wskazuje Tomasz Pachoł, konsultant biznesowy i trener w firmie szkoleniowej Effect Group, badania, które prowadził wśród szefów produkcji pokazały, że mają oni świadomość szkodliwości rotacji pracowników. Jednak nie mierzą kosztów tego zjawiska, w swoich decyzjach kierują się danymi, które są łatwo dostępne, takimi jak np. koszty wynagrodzeń.

- Rozmawiałem kiedyś z prezesem dużej spółki giełdowej na temat ustabilizowania rotacji poprzez dopasowanie wynagrodzeń do obecnej sytuacji rynkowej. Z moich wyliczeń wynikało, że na podwyżki trzeba by było przeznaczyć około 750.000 zł miesięcznie. Prezes stwierdził, że to za dużo, tym bardziej, że w skali roku daje to kwotę aż 9 mln zł. Suma ta nie będzie jednak robiła tak wielkiego wrażenia, jeśli uwzględnimy, że firma osiąga obroty na poziomie 2 miliardów złotych rocznie, a więc kwota podwyżki stanowiłaby jedynie 0,45 proc. obrotów - zauważa ekspert.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

fot. shutterstock
fot. shutterstock

Tymczasem, według „Journal of Accountancy”, koszt rotacji na jednym stanowisku pracy wynosi przeciętnie od 93 proc. do nawet 200 proc. rocznego wynagrodzenia. A jeśli tak, to zatrzymanie przynajmniej części pracowników w firmie (nawet, gdyby wiązało się to z podwyżkami wynagrodzeń) w większości przypadków byłoby dużo tańsze niż częsta wymiana członków zespołu.

Dlaczego rotacja jest tak droga?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Niekontrolowana rotacja pracowników wychodzi drożej, niż podwyżka

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zeghar 2019-09-12 17:17:59

  Przecież to jest proste. Nie liczy się kosztów rotacji, bo okazałoby się, że praca działu HR kosztuje więcej niż najprostsza podwyżka. A tak wykazują się, że są potrzebni i przydatni...

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA