×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Niejasne wymagania, braki w komunikacji. Pandemia napędza stres w pracy

 • Karolina Markowska
  KM
 • 7 maj 2020 14:00

Ponad połowa pracowników boi się utraty pracy i środków pieniężnych – wynika z badania firmy rekrutacyjnej HRK. Nie pomagają także działania podejmowane przez samych pracodawców. 37 proc. pracowników ocenia negatywnie ich działania, które mają pomóc zwalczyć stres.

Niejasne wymagania, braki w komunikacji. Pandemia napędza stres w pracy
Ponad połowa pracowników boi się utraty pracy i środków pieniężnych – wynika z badania firmy rekrutacyjnej HRK (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Z raportu "Stres w pracy. Raport 2020" wynika, że 31 proc. pracowników odczuwa ten stan kilka razy w tygodniu, a 14 proc. nawet kilka razy w trakcie dnia. Polacy są w europejskiej czołówce zestresowanych.
 • Bezstresową pracą może pochwalić się jedynie 7 proc. badanych. Miękkie metody zarządzania i jasne komunikowanie oczekiwań nie są specjalnością polskich pracodawców. A walka ze stresem się opłaca.
 • Ci, którzy nie należą do grona "bezstresowych szczęśliwców", swój dyskomfort oceniają jako 4. stopień w pięciostopniowej skali odczuwania stresu (26 proc.). Niepewność związana z pandemią napędza problem.

Z raportu „Stres w pracy. Raport 2020” wynika, że 52 proc. pracowników boi się nagłej utraty pracy i środków pieniężnych. Wśród innych obaw pracownicy wskazują strach przed popełnieniem błędu (28 proc.), który pociągnie za sobą poważne konsekwencje, a także strach przed szefem (15 proc.) – jego nieuzasadnioną krytyką, brakiem docenienia, dostrzegania zasług oraz niejasną komunikacją w codziennym delegowaniu zadań.

- Lekarze od lat alarmują, że długotrwałe odczuwanie stresu może spowodować katastrofalne zniszczenia w naszym organizmie – od zwykłego uczucia zmęczenia po obniżenie odporności i depresję, wypalenie zawodowe, których leczenie może trwać latami. Pracodawcy, którzy są tego świadomi starają się wdrażać w firmach działania mające na celu niwelowanie stresu u pracowników, jednak, jak pokazują dane naszego raportu, aż 37 proc. pracowników negatywnie ocenia ich działania – komentuje Aneta Czernek z firmy doradztwa personalnego HRK.  

Zobacz: Jak firmy mogą walczyć ze stresem w pracowników

Zestresowany jak Polak

Według cyklicznego raportu „The Workforce View in Europe 2019”, Polacy należą do najbardziej zestresowanych pracowników w UE. Wnioski europejskich badań potwierdza badanie HRK. Wynika bowiem z niego, że 31 proc. pracowników odczuwa stres w pracy kilka razy w tygodniu, a 14 proc. nawet kilka razy w trakcie dnia. Bezstresową pracą może pochwalić się jedynie 7 proc. badanych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Niejasne wymagania, braki w komunikacji. Pandemia napędza stres w pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Agnie 2020-05-07 23:56:54

  Cześć! Nаzywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnieszka96

 • PODIS 2020-05-07 18:22:15

  Podobno Niemcy Wschodnie i Rosjanie produkują tabletki na mózg dla polskich emerytów i rencistów.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA