PARTNERZY PORTALU

Niebezpieczny trend. Kobiety po 45. roku życia znikają z rynku pracy

 • Autor: PAP/RAF
 • 5 mar 2020 10:45

W ostatniej dekadzie sytuacja na rynku pracy uległa diametralnej zmianie, pozytywnie wpływając jednocześnie na pozycję kobiet, również tych z kilkunasto- lub nawet kilkudziesięcioletnim stażem zawodowym. Widoczny już jednak trend spadkowy, powodujący powolny, lecz ponowny wzrost bezrobocia sprawia, że można patrzeć w przyszłość z lekkim niepokojem i troską o dalszą bezpieczną pozycję kobiet. I choć w niektórych przedziałach wiekowych procent aktywnych zawodowo pań jest zbliżony lub identyczny jak panów, stale obserwowany jest niebezpieczny trend związany ze „znikaniem” z rynku pracy kobiet po 45 roku życia.

Niebezpieczny trend. Kobiety po 45. roku życia znikają z rynku pracy
Fot. Archiwum
REKLAMA
 • W 2018 roku aktywnych zawodowo było 60 proc. kobiet w wieku produkcyjnym, choć procent ten różnił się w zależności od przedziału wiekowego.
 • Aktywność kobiet na rynku pracy jest mocno uzależniona od poziomu ich wykształcenia – pracuje znacznie więcej pań posiadających wyższe wykształcenie niż wykształcenie podstawowe.
 • W większości miejsc pracy 50 proc. siły roboczej stanowią aktualnie przedstawiciele pokolenia Millenialsów, w wieku 38 lat i młodsi.  

Wiele pań ma nie tylko problem z utrzymaniem dotychczasowych stanowisk, ale również ze znalezieniem nowego zatrudnienia, często w innej niż dotychczas branży czy zawodzie, a z każdym kolejnym rokiem ich życia, znalezienie pracy staje się coraz trudniejsze.

I choć mówi się, że zarówno płeć, jak i wiek, nie mają obecnie znaczenia w kwestii zatrudnienia, nadal mierzymy się ze stereotypami, stawiającymi kobiety w gorszej pozycji i powodującymi ich odpływ z rynku pracy, niestety często już definitywny.

Dlaczego tak się dzieje i jakie mogą być główne powody takiej sytuacji oraz jak takiemu stanowi rzeczy mogą zapobiegać same zainteresowane?

Rynek pracy – kobiety vs. mężczyźni, a kwestia pokoleń

Cykl życia kobiet na rynku pracy znacząco różni się od cyklu mężczyzn. Panie później niż panowie wchodzą na rynek pracy, poświęcając się częściej zdobywaniu wykształcenia i zwykle już po kilku latach znikają z niego na jakiś czas, by urodzić i wychować potomstwo.

Przerwa w ich życiu zawodowym trwa zwykle od kilku miesięcy do nawet kilku lat, a powrót do zawodowej rzeczywistości może być niezwykle trudny, nie tylko ze względu na „pauzę” w zatrudnieniu, ale często w związku z koniecznością poszukiwania nowego pracodawcy lub też zawodu. A następnie szybciej niż mężczyźni odchodzą na emeryturę.

Opisany powyżej schemat zmienia się jednak w zależności od pokolenia i już obecnie widoczne są spore odchylenia od niego w najmłodszych grupach wiekowych zatrudnionych (obecnie na rynku pracy mamy przedstawicieli aż czterech pokoleń).

Czytaj też: Kobiety na rynku pracy wciąż muszą walczyć o swoją pozycję

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Niebezpieczny trend. Kobiety po 45. roku życia znikają z rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Reva 2020-03-06 20:59:35

  Od ponad roku chodzę na rozmowy, wysyłam CV i niestety. Nigdy nie sądziłam, że tego doczekam w HRach, znając 2 języki obce. Gdy ma się 54 lata i jest się kobietą nagle boleśnie zderzasz się ze atereotypami rynku pracy.

 • Mirosław 2020-03-05 13:05:10

  Problem dotyczy mężczyzn w takim samym stopniu - znalezienie pracy zgodnej z kwalifikacjami po 45-50 roku życia jest bardzo trudne i szlifowanie CV niewiele pomaga. Tak wygląda rynek pracy...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA