Niebezpieczne delegacje. Pracownik łatwym celem dla szpiegów

Kradzież firmowego laptopa z ważnymi danymi lub próba szantażu pracownika w delegacji – choć brzmi to jak scenariusz filmu akcji, może spotkać każdą firmę, ponieważ delegaci są postrzegani jako ludzie decyzyjni i dysponujący istotnymi informacjami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Niebezpieczne delegacje. Pracownik łatwym celem dla szpiegów

PODZIEL SIĘ


Autor: infoWire.pl

17 gru 2015 11:17


- Osoby wyjeżdżające z ramienia firmy na zagraniczne negocjacje są narażone szczególnie na inwigilację, szpiegostwo gospodarcze oraz próby nacisku i wywierania wpływu. Pracodawca powinien uświadomić to pracownikom przed podróżą – mówi serwisowi infoWire.pl Bartosz Pastuszka, dyrektor zarządzający w IBBC Group.

Należy przeszkolić delegata, tak aby wiedział, jak zachować się np. przy próbie wywierania na niego presji. Dobrze też uczulić na konieczność zabezpieczenia ważnych informacji służbowych.

Pracownicy wyjeżdżający w zagraniczną delegację powinni poznać zwyczaje, kulturę i aktualną sytuację gospodarczo-polityczną kraju, do którego się udają. Jest to szczególnie istotne w przypadku państw zagrożonych terroryzmem lub będących w stanie wojny.

Są firmy, które pomagają przygotować delegatów do pełnienia zadań służbowych. Uczą ich, jak dbać o bezpieczeństwo własne i firmowych danych. Przed wyjazdem dobrze również dodatkowo ubezpieczyć pracownika i zapewnić mu usługę gwarantującą ewakuację z zagrożonego miejsca.

- Zwiększyć bezpieczeństwo mogą także specjalne aplikacje, np. monitorujące stan zdrowia lub pozwalające szybko wezwać pomoc w przypadku zagrożenia – dodaje ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.