PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Prof. Izdebski: nie mylmy wolności akademickiej z wolnością słowa

– Jeśli przepisy dotyczące tzw. wolności akademickiej zostaną uchwalone, spowodują, że np. Katolicki Uniwersytet Lubelski nie będzie mógł funkcjonować tak, jak dotychczas, dlatego że w jego statucie są określone wymagania ideowe od nauczycieli akademickich. I jeśli ktoś nagle dojdzie do wniosku, że Boga nie ma i zacznie to głosić na KUL-u, władze uczelni nic z tym nie będą mogły zrobić – uważa prof. Hubert Izdebski i sugeruje, by niczego w aktualnie obowiązujących przepisach nie zmieniać. Bo w jego opinii nie ma takiej potrzeby.

Prof. Izdebski: nie mylmy wolności akademickiej z wolnością słowa
Zdaniem prof. Huberta Izdebskiego, jeśli przepisy tzw. pakietu wolności akademickiej wejdą, to nie będą stosowane. Dlatego liczy, że Sejm ostatecznie odrzuci ten projekt (fot. BB).
REKLAMA
  • – Zmiana w ustawie nie jest potrzebna, bo w Konstytucji RP jest zapisana wolność badań naukowych i ogłaszania ich wyników oraz wolność nauczania – twierdzi prof. Hubert Izdebski.
  • – Istnieje wolność nauczania, ale nie byle czego – uważa prof. Izdebski. Bo istotą nauki jest oparcie danego poglądu na faktach i to takich, które się da zbadać przy pomocy metod właściwych nauce.
  • – Jak ktoś twierdzi, że ziemia jest płaska, to ma do tego pełne prawo. Ale jeśli się jest profesorem i twierdzi się, że ziemia jest płaska, no to powiemy, że facet pomylił zawody – mówi Hubert Izdebski.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Sejm na pierwszym z zaplanowanych na wrzesień posiedzeń zajmie się rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, który został przyjęty przez Komisję Edukacji Nauki i Młodzieży (23.07) w trakcie pierwszego czytania.

Cele nowelizacji

Według projektodawcy - Ministerstwa Edukacji i Nauki - tzw. pakiet wolności akademickiej uchroni nauczycieli akademickich przed pociągnięciem do odpowiedzialności za wyrażanie swoich poglądów oraz da im możliwość skierowania zażalenia do komisji dyscyplinarnej przy ministrze edukacji i nauki, jeśli wszczęte wobec nich postępowanie dyscyplinarne będzie dotyczyć wyrażania przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych. Nowelizacja zobowiąże też rektorów do zapewnienia poszanowania wolności nauczania, badań naukowych i ogłaszania ich wyników, a także debaty akademickiej z zachowaniem zasad pluralizmu światopoglądowego i przepisów porządkowych uczelni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Perspektywa przyjęcia powyższych rozwiązań prawnych nie budzi większego entuzjazmu w środowisku akademickim, które w licznych stanowiskach i opiniach wskazuje, że nie ma potrzeby nowelizować ustawy w celu zapewnienia wolności, ponieważ ona jest zapewniona.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prof. Izdebski: nie mylmy wolności akademickiej z wolnością słowa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA