×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nie mylmy odwagi z brawurą. Zapłacimy za to utratą pracownika

  • KDS
  • 13 maj 2022 13:45

Od marca 2020 roku żyjemy w czasie permanentnej niepewności, kryzysów i zmian. Najpierw pandemia COVID-19, teraz wojna u naszych wschodnich sąsiadów. Dla pracodawców oznacza to, że doświadczenia pracowników z tego okresu kształtują ich przekonania na temat firmy i często dają im odpowiedź na pytanie „czy ta firma to moje miejsce?”. I tutaj pojawia się lider wraz z nowymi wyzwaniami, jakie przed nim stoją.

Nie mylmy odwagi z brawurą. Zapłacimy za to utratą pracownika
Pandemia i wojna wpłynęły na listę cech, jakie powinien posiadać dobry lider (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W sytuacjach kryzysowych znaczenie zaangażowania pracowników jest na wagę złota. W tym, by było ono na wysokim poziomie, dużą rolę odgrywają szefowie.
  • - Angażujące przywództwo to dziś kompetencja pierwszej potrzeby - przyznaje Magdalena Kustra-Olszewska z Kincentric Polska. Tylko co się kryje pod tym pojęciem?
  • Na liście niezbędnych cech, jakie powinien posiadać lider znajdziemy dziś wiarygodność, dobry kontakt z pracownikami czy odwagę w podejmowaniu trudnych decyzji.

Ostatnie kilkadziesiąt miesięcy wymusiło zmiany w naszych firmach i w podejściu do tego, jak pracujemy. To dotyczy również, jeśli nie przede wszystkim, menedżerów. Upowszechnienie się pracy zdalnej spowodowało, że współcześni menedżerowie muszą mieć większą zdolność pracy w rozproszonych zespołach, często międzynarodowych, które rzadko widują się twarzą w twarz. Ta zmiana pociągnęła za sobą cały szereg kolejnych. 

- Od 2 lat żyjemy w świecie obfitującym w doświadczenia, które często nazywane są „momentami prawdy” (moments that matter). Doświadczenia pracowników z tego okresu kształtują ich przekonania na temat firmy i często dają im odpowiedź na pytanie „czy ta firma to moje miejsce”. I tu pojawia się w sposób naturalny pytanie o zaangażowanie, którego znaczenie - teraz, w sytuacji kryzysu i niejednokrotnie próby, nie budzi żadnych wątpliwości. Tu wraca stara jak świat, niejednokrotnie udowadniana prawda, która mówi o tym jak ważna jest rola i wpływ lidera na zaangażowanie w zespole - przyznaje Magdalena Kustra-Olszewska z firmy doradczej Kincentric Polska, która bada poziom zaangażowania pracowników.

Jak więc dziś wygląda lista cech, które powinien mieć dobry lider?

Słuchać współpracowników

- W skład wachlarza kompetencji, jakie powinien posiadać współczesny menedżer wchodzą zarówno zdolności związane z motywowaniem pracowników, jak i zdolność do posługiwania się narzędziami wspierającymi pracę zdalną. My korzystamy z narzędzi do organizacji pracy, baz wiedzy, a także komunikatorów tekstowych i głosowych do dyskusji, burz mózgów, a także codziennych "pogaduszek", które pozytywnie wpływają na zacieśnianie się więzi pomiędzy pracownikami - wymienia Mateusz Sokołowski, dyrektor HR w firmie technologicznej ICEO.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie mylmy odwagi z brawurą. Zapłacimy za to utratą pracownika
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA