Nie ma porozumienia ws. gwarancji pracowniczych Tauron Ciepło

• Dotychczasowe negocjacje gwarancji pracowniczych dla ponad 250 pracowników spółki Tauron Ciepło, którzy od 1 września mieli przejść do nowej spółki serwisowej, nie przyniosły porozumienia.
• Związki chcą, by w nowej firmie pracownicy zachowali dotychczasowe warunki pracy i płacy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie ma porozumienia ws. gwarancji pracowniczych Tauron Ciepło

PODZIEL SIĘ


Autor: bad/PAP

30 sie 2016 20:18


W związku z brakiem porozumienia termin rozpoczęcia reorganizacji został przesunięty; nowa data nie została dotąd podana.

"Zgadzamy się z tym, że do przeprowadzenia tak istotnej zmiany w spółce czasem potrzeba więcej czasu na negocjacje. Dlatego przychylamy się do propozycji wydłużenia czasu rozmów dotyczących warunków przejścia. Tym samym termin przejścia pracowników do nowej spółki zostanie przesunięty o niezbędny czas. W najbliższym czasie poinformujemy wszystkie zainteresowane strony o planowanym nowym terminie przejścia" - poinformował we wtorek PAP prezes spółki Tauron Ciepło Jacek Uhryn.

Czytaj też: Jest porozumienie płacowe w Tauron Polska Energia

Zapewnił, że zarząd spółki bardzo uważnie wsłuchuje się w głos strony społecznej na temat planowanej reorganizacji. "Ten dialog jest dla nas bardzo ważny" - podkreślił prezes.

Spółka Tauron Serwis, która ma przejąć część pracowników firmy Tauron Ciepło, ma świadczyć usługi serwisowe dla podmiotów z grupy Tauron Polska Energia oraz pozyskiwać klientów na rynku zewnętrznym. Pracownicy służb serwisowych Tauron Ciepło 1 września mieli zostać przeniesieni do nowego pracodawcy na podstawie artykułu 23 prim Kodeksu pracy, czyli z zachowaniem dotychczasowych warunków pracy i płacy co najmniej przez kolejny rok. Związkowcy obawiają się jednak, że pracownicy stracą na zmianach.

"Zarząd nowej spółki, mimo iż nie ma jeszcze pracowników, wprowadził bez żadnych uzgodnień ze związkami zawodowymi regulaminy pracy i wynagradzania zawierające zapisy znacznie gorsze od tych, które obowiązują w Tauron Ciepło. Stanowczo przeciwko temu protestujemy; domagamy się, aby pracownicy przechodzący do nowego pracodawcy zachowali dotychczasowe warunki pracy i płacy" - powiedział we wtorek szef Solidarności w spółce Tauron Ciepło Tadeusz Nowak.

W ocenie zakładowej Solidarności, okres obowiązywania Pakietu Gwarancji Pracowniczych dla osób objętych reorganizacją powinien być na tyle długi, by związki i zarząd Tauron Serwis miały czas na wynegocjowanie Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w nowej spółce.

"W ubiegłym roku, po trwających ponad dwa lata negocjacjach, podpisany został nowy układ zbiorowy w Tauron Ciepło. Teraz 400 naszych pracowników miałoby zostać pozbawionych wszystkich uprawnień zawartych w tym dokumencie. Na takie rozwiązanie nie będzie naszej zgody" - podkreślił przewodniczący.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.