PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nie ma odwrotu od hybrydy. Chce jej coraz więcej pracowników

  • KDS
  • 9 sie 2022 14:58

Zmiany w modelach pracy weszły na stałe. Z najnowszego raporty firmy doradczej McKinsey wynika, że od hybrydy nie ma już odwrotu. Obecnie w tym modelu chce pracować 50 proc. z nas. To o 10 proc. więcej niż przed pandemią.

Nie ma odwrotu od hybrydy. Chce jej coraz więcej pracowników
W raporcie McKinseya wskazano, że bardzo cenne będą zdolności poznawcze (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Z nowego raportu McKinseya wynika, że ponad 50 proc. pracowników preferuje zdalne i hybrydowe sposoby pracy po pandemii, w porównaniu z około 40 proc. przed pandemią.

Zdaniem analityków firmy doradczej, w nadchodzących latach hybrydowy model pracy, który łączy zadania wykonywane na miejscu z tymi wykonywanymi w domu, stanie się coraz bardziej popularny. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jednak, by tak się stało, firmy muszą się do tego dostosować. A potrzebują nie tylko szybko dostosowujących się zespołów, ale także systemów zarządzania i technicznych, które uzupełniają model operacyjny. Wymiar technologiczny polega na wyborze odpowiedniej architektury IT, platform oraz innych innowacyjnych narzędzi, które pozwolą zwiększyć efektywność działania organizacji. Zmiany w strukturze pracowniczej i potrzeba dostosowania kompetencji do nowych wyzwań oznacza, że wiele firm będzie musiało zapewnić dodatkowe szkolenia i programy edukacyjne dla pracowników. 

Umiejętności poznawcze

W raporcie McKinseya wskazano, że bardzo cenne będą zdolności poznawcze, czyli dodawanie wartości wykraczającej poza to, co mogą nam dać zautomatyzowane systemy i inteligentne maszyny. Umiejętność krytycznego myślenia, strukturyzowania myśli i skutecznego komunikowania się przy jednoczesnym dostosowywaniu się do rozwijających się okoliczności ma być kluczem do osiągnięcia doskonałości poznawczej, czyli "samoprzywództwa".

Czytaj więcej: Rozterka na miarę czasów. Kłopotliwy czas pracy w modelu hybrydowym

To na co powinni baczniej przyglądać się menedżerowie, którzy będą chcieli dostosować zespoły do pracy w nowych warunkach, to też umiejętności cyfrowe. To w dużej mierze “twarde” umiejętności, które umożliwią efektywne wykorzystywanie narzędzi i wykorzystanie ich do późniejszej analizy danych.

– Umiejętności poznawcze i cyfrowe oraz “samoprzywództwo” to przykłady cech, których firmy powinny poszukiwać już dziś, aby dokonywać dobrych zmian w strukturze zatrudniania, ale też wspierać pracowników w tym, żeby rozwijali pożądane umiejętności – zaznacza Radosław Pawlak, z Symetrii UX, z Symetrii UX, która prowadzi międzynarodowe szkolenia UX-PM. – Kierownictwo musi również wziąć pod uwagę pożądaną kulturę organizacji i to, że coraz częściej pracownicy będą wybierać pracę hybrydową - dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie ma odwrotu od hybrydy. Chce jej coraz więcej pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA