×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nie ma jednej recepty na to, jak stać się liderką

Nikt nie ma wątpliwości, że sytuacja kobiet wymaga poprawy - reprezentacja kobiet m.in. na stanowiskach menedżerskich w firmach czy w polityce ciągle jest bardzo niewielka. Jak to zrobić?

Nie ma jednej recepty na to, jak stać się liderką
W 104 krajach na świecie (na 193) kobiety wciąż nie mają dostępu do wszystkich zawodów (Fot. Jenny Ueberberg/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W kształceniu liderek ogromną rolę odgrywają rodzice, ale też one same. Jak potwierdzają eksperci, liderem staje się człowiek poza strefą własnego komfortu - podczas trudnych sytuacji.
  • Pomocne w kształtowaniu liderek w są także firmy - ich programy mentorskie, wsparcie oraz kultura organizacyjna.
  • O tym, jak wygląda klimat wokół kobiecego przywództwa i jak kształcić liderki dyskutowali eksperci podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego na sesji "Women leaders – kobiety w biznesie".

Nikt nie ma wątpliwości, że sytuacja kobiet wymaga poprawy. Wiele organizacji bada ich sytuację w biznesie,posługują się one różnymi metodami badawczymi. Małgorzata Kopka-Piątek, dyrektorka Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych, stosuje metodę 3R – rights (prawa), representation (reprezentacja) i resources (zasoby).

– Pierwsze R, czyli prawa mamy zapisane w Konstytucji, prawie międzynarodowym, a nawet w Kodeksie pracy. Ustawowo mamy zapewnioną równość. Wiemy jednak, że prawo to nie tylko to, co jest zapisane w literze prawa, ale także duch prawa i kultura prawna, które determinują, w jaki sposób to prawo jest przestrzegane – mówi Małgorzata Kopka-Piątek.

Z danych, które przytoczyła Małgorzata Kopka-Piątek, wynika, że w 104 krajach na świecie (na 193) ciągle kobiety nie mają dostępu do wszystkich zawodów. W 59 państwach nie ma żadnych regulacji, które zabraniały molestowania seksualnego w miejscu pracy. W 37 krajach brakuje z kolei zabezpieczeń prawnych, jeśli chodzi o kobiety w ciąży czy w okresie macierzyńskim.

– To pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia – ocenia Kopka-Piątek.

Małgorzata Kopka-Piątek, dyrektorka Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych, fot. PTWP
Małgorzata Kopka-Piątek, dyrektorka Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych, fot. PTWP
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nie ma jednej recepty na to, jak stać się liderką

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Maksymilian Paradys 2022-05-04 15:54:20

    Słuchajcie no Koc, jeżeli kobiety zarabiają o 30% mniej za TĘ SAMĄ PRACĘ, to dlaczego korporacje NIE ZATRUDNIAJĄ KOBIET????!!!! Dlaczego korporacje PRZEPŁACAJĄ zatrudniając dużo droższych mężczyzn? Odpowiem ci Koc: dlatego, że twój artykuł jasno wskazuje, że jako kobieta NIE STOSUJESZ NAJPROSTSZEJ LOGIKI. Podobnie jak większość kobiet. Ewolucja (chyba nie podważasz teorii Darwina?) uznała, że ludzkości do przetrwania nie jest kobieta myśląca logicznie, ale kobieta kochajca, troskliwa i dbająca o dzieci. Dzisiejsze "kobiety" pokroju "Koc" są ewolucyjną krótkoterminową aberracją i wyginą jak dinozaury. Przetrwają nasze ukochane Kury Domowe. A Koce zaginą w mrokach historii.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA