PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nie dostaną urlopów, więc pójdą na L4? "W firmach może zabraknąć rąk do pracy"

  • Piotr Wiewióra
    PW
  • 1 lip 2020 8:35

W okresie pandemii wielu Polaków nie mogło wykorzystać urlopów i będzie chciało to zrobić w drugiej połowie roku. I tu może pojawić się problem. - Pracodawcy, z których znaczna większość wciąż stara się wyjść z kryzysu spowodowanego koronawirusem, nie będą chcieli udzielić podwładnym zgody na urlopy. Wielu zatrudnionych uda się w związku z tym na niezasadne zwolnienia chorobowe - sygnalizują eksperci firmy doradczej Conperio.

Nie dostaną urlopów, więc pójdą na L4? "W firmach może zabraknąć rąk do pracy"
Zdaniem Conperio absencja spowodowana „L4” w firmach może wzrosnąć tego lata nawet o 1/3 względem analogicznego okresu w zeszłym roku (Fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • Conperio zwraca uwagę, że przepychanki urlopowo-zwolnieniowe między pracownikami i pracodawcami mogą doprowadzić do sytuacji, w której zabraknie rąk do pracy. Przyznaje, że zjawisko to jest obserwowane co roku, ale tym razem wyraźnie przybierze na sile.
  • W poprzednich latach liczba zwolnień lekarskich w wakacje utrzymywała się na poziomie 6 proc. Szacujemy, że tego lata poziom absencji chorobowych w firmach może wynieść nawet 9 proc. – mówi Mikołaj Zając, prezes Conperio.
  • Kadry zarządzające oraz działy HR alarmują, że ustalenie harmonogramów urlopów zgodnie z preferencjami pracowników będzie w wielu przypadkach praktycznie niewykonalne.

Największa polska firma doradcza zajmująca się audytem absencji chorobowej zwróciła uwagę, że w pierwszych miesiącach pandemii COVID-19 Polacy wykorzystywali koniunkturę na zwolnienia i w rekordowym wymiarze przebywali na „L4”, choć faktycznie nie byli chorzy. Wielu pozostały więc niewykorzystane dni urlopowe, które w normalnych warunkach o tej porze roku pewnie mieliby już w znacznej części zagospodarowane. 

- Pozostała grupa zatrudnionych, która podczas pandemii Covid-19 wykonywała pracę, za sprawą lockdownu oraz w trosce o zdrowie swoje i swoich najbliższych, często zmuszona była zrezygnować z wcześniej zaplanowanych urlopów i przełożyć je na bliżej nieokreśloną przyszłość. Czynnik te potęgują problem, jakim jest zbyt duża liczba pracowników chętnych udać się na wypoczynek w drugiej połowie 2020 roku - zauważyli eksperci Conperio.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj Zwolnienia lekarskie podsumowane. Tyle chorowaliśmy w kwietniu.

Wzrost absencji chorobowych może być większy niż zwykle

Okres wakacji oraz trwający już od kilku tygodni okres luzowania obostrzeń przez rząd spowodował, że ludzie zaczęli śmiało myśleć o rodzinnych wczasach, które jeszcze w kwietniu wydawały się abstrakcją. Prawdopodobnie dojdzie jednak do sytuacji, że w tym samym momencie o urlop poprosi znaczna część kadry firm, przez co ich funkcjonowanie może być w najbliższych miesiącach utrudnione.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie dostaną urlopów, więc pójdą na L4? "W firmach może zabraknąć rąk do pracy"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA