×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nie chodzi na L4, nie dotyczy go wzrost płacy minimalnej. 2020 rokiem robotów?

  • Karolina Markowska
    KM
  • 16 sty 2020 13:30

- Roboty nie potrzebują podwyżki płacy minimalnej, świetnie odnajdują się nie tylko na hali przemysłowej, ale też w biurze oraz skutecznie współpracują z człowiekiem - podkreślają analitycy.  Jak wskazują prognozy, rok 2020 może być rokiem wzrostu liczby wdrożeń robotyzacji procesów biznesowych nawet o 30 procent.

Nie chodzi na L4, nie dotyczy go wzrost płacy minimalnej. 2020 rokiem robotów?
Rok 2020 może być rokiem wzrostu liczby wdrożeń robotyzacji procesów biznesowych nawet o 30 procent (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Każdego roku na emeryturę przechodzi ok. 700 tys. Polaków, a w ich miejsce pojawia się zaledwie 400 tys. młodych pracowników.
  • Lukę wypełnić może wprowadzanie procesów automatyzacji i robotyzacji.
  • Robotyzacja Procesów Biznesowych polega na zautomatyzowaniu prostych powtarzalnych czynności biurowych.

 Choć szczyt koniunktury polska gospodarka ma już za sobą, rynek pracy nadal ma spore kłopoty kadrowe. Eksperci Personnel Service szacują, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy powstanie w Polsce nawet 0,5 mln nowych miejsc pracy.

Powodów problemów kadrowych jest kilka. Mariusz Gołębiewski, wiceprezes firmy konsultingowej Abile podkreśla, że dużym problemem jest demografia.

- Luka demograficzna szybko się pogłębia. Każdego roku na emeryturę przechodzi ok. 700 tys. Polaków, a w ich miejsce pojawia się zaledwie 400 tys. młodych pracowników. Deficyt kadrowy staramy się łatać Ukraińcami, którzy aktualnie stanowią około 6 proc. osób zatrudnionych nad Wisłą. Jednak w bieżącym roku o ich usługi będzie ciężej, ponieważ Czechy i Niemcy zliberalizowały przepisy migracyjne. Rynek pracy się kurczy, a przedsiębiorcy muszą coraz więcej płacić. W ubiegłym roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o ponad 5 proc. Natomiast w perspektywie 5 letniej skok ten wyniósł aż 29 proc. - tłumaczy Gołębiewski. 

Jego zdaniem taka sytuacja sprawi, że pracodawcy będą chętniej spoglądali w kierunki automatyzacji i robotyzacji.

- Ta jest coraz bardziej niezbędna, ale także coraz bardziej opłacalna – tłumaczy Gołębiewski.

Kopiuj, wklej, przenieś

O ile robotyzacja w przemyśle wymaga kosztownych maszyn, przez co jest dostępna tylko dla wybranych firm, o tyle zdecydowanie tańsza jest robotyzacja procesów biznesowych (RPA).

RPA to drugi segment robotyzacji i polega na zautomatyzowaniu prostych powtarzalnych czynności biurowych. Mówimy tu przenoszeniu danych do arkuszy kalkulacyjnych, segregacji czy wyszukiwaniu konkretnych informacji.

- Dzięki rozszerzeniu rynku o małe i średnie przedsiębiorstwa, spodziewamy się nawet 30 proc. wzrostu liczby wdrożeń RPA w Polsce. Jest to podobna dynamika do tej obserwowanej na całym świecie. Z danych firmy Gartner wynika, że już w 2022 roku wartość rynku robotyzacji procesów biznesowych wyniesie aż 2,4 mld dolarów, podczas gdy w 2018 roku było to zaledwie 848 mln dolarów – podkreśla Mariusz Gołębiewski.

Wyzwanie dla wielu

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie chodzi na L4, nie dotyczy go wzrost płacy minimalnej. 2020 rokiem robotów?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA