Do 2035 roku nawet 50 proc. Amerykanów może pracować zdalnie. Co ciekawe, kraje z dużym odsetkiem pracowników zdalnych charakteryzują się wyższą produktywnością.

• Rośnie popularność pracy zdalnej.
• Dla pracowników oznacza ona większy komfort, a często i wyższą efektywność.
• Dla pracodawców natomiast niższe koszty.
15 maja w Międzynarodowy Dzień Rodzin ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w ponad 100 firmach w Polsce pracownicy opuścili biuro 2 godziny wcześniej w ramach akcji „Dwie godziny dla rodziny”. Dla wielu pracowników to właśnie możliwość pracy w domu czy podczas egzotycznej podróży daje poczucie niezależności i zwiększa zadowolenie z wykonywanych obowiązków, a także ich efektywność i kreatywność.
Do 2035 roku nawet 50 procent mieszkańców USA będzie pracować zdalnie - wynika z danych firmy DNX. Japończycy ustalili 24 lipca Narodowym Dniem Pracy Zdalnej, a w Polsce powodzeniem cieszą się rekrutacje amerykańskiego start-upu CrossOver poszukującego zdalnych pracowników dla firm z listy Fortune 1000.
Szczęśliwi i efektywni
Jak wynika z raportu Eurostatu, kraje z dużym odsetkiem pracowników zdalnych charakteryzują się wyższą produktywnością pracy przypadającą na jednego pracownika. Dotyczy to m.in. Luksemburga, gdzie zarówno udział osób często pracujących w domu jak i produktywność pracy przypadająca na pracownika jest najwyższa spośród krajów europejskich.
Badania serwisu Leadership dowodzą również, że osoby pracujące w systemie pracy zdalnej są częściej zadowolone ze swojej pracy. Dla przykładu, tylko 24 procent osób pracujących w biurze było zadowolonych z wykonywanych zadań. Z kolei wśród pracowników mobilnych, pracujących w terenie, było to już 38 procent, a najszczęśliwsi okazali się być właśnie pracownicy zdalni, wśród których prawie połowa stwierdziła, że lubi swoją pracę i jest zadowolona z wykonywanych obowiązków.
Amerykańskie stawki
Pracodawcy, spełniając potrzeby pracowników, coraz przychylniej patrzą na mobilną formę zatrudnienia. Co dziesiąty przedsiębiorca nie zatrudniający jeszcze pracowników w systemie zdalnym planuje w najbliższym czasie umożliwienie takiej formy pracy - czytamy w raporcie „Popularność pracy zdalnej wśród polskich przedsiębiorców”.
Zdaniem przedsiębiorców zatrudniających pracowników w systemie pracy zdalnej, największymi atutami tej formy zatrudnienia są możliwość współpracy ze specjalistą z innego miasta niż siedziba firmy (73 proc.), ograniczenie powierzchni biurowej (54 proc.) oraz oszczędności na kosztach stanowiska pracy (43 proc.).

KOMENTARZE (0)