PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nie będzie zmian w kwestii kas fiskalnych dla prawników

  • Autor: PAP/JP
  • 17 mar 2021 14:01

Ministerstwo Finansów zamierza utrzymać zasady dotyczące stosowania kas fiskalnych przy świadczeniu usług przez prawników - wynika z odpowiedzi resortu finansów na interpelację poselską.

Nie będzie zmian w kwestii kas fiskalnych dla prawników
Prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ma charakter obowiązkowy i powszechny (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • O wyjaśnienie dotyczące zasad stosowania kas fiskalnych zwrócił się do resortu finansów w interpelacji Tomasz Rzymkowski z PiS.
  • Pytał m.in., czy Ministerstwo Finansów rozważa zmianę przepisów tak, by utrzymać zwolnienie z ewidencjonowania na kasie fiskalnej dla prawników w zakresie dotychczasowym lub szerszym.
  • Jak odpowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski, "(...) planowane jest utrzymanie dotychczasowych przepisów dotyczących ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących usług prawniczych. Nie jest rozważane wprowadzanie zmian w tym zakresie".

Sarnowski wyjaśnił, że prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ma charakter obowiązkowy i powszechny. Kas muszą używać podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Podstawowym kryterium decydującym o tym obowiązku jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Minister finansów może rozporządzeniem zwolnić niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku stosowania kas oraz określić warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, w szczególności sytuację budżetu państwa. Aktualnie obowiązujące rozporządzenie, które stanowi wykonanie delegacji ustawowej, określa zakres zwolnień z kas na lata 2019-2021 r.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na system zwolnień wprowadzonych w tym rozporządzeniu składają się zwolnienia o charakterze podmiotowym, związane z osiąganym przez podatników obrotem, czy podmiotowo-przedmiotowym.

"W odniesieniu do dziedzin, gdzie ma miejsce szczególnie wysokie ryzyko występowania nadużyć podatkowych przy dostawach towarów i przy świadczeniu usług, na wniosek organów kontroli skarbowej wprowadzono zasadę, zgodnie z którą ustawowy obowiązek stosowania kas rejestrujących egzekwuje się bez względu na poziom osiągniętych obrotów oraz wyklucza się zwolnienia wynikające z załącznika do rozporządzenia. Powyższa zasada ma zastosowanie m.in. przy świadczeniu usług prawniczych, z wyłączeniem czynności notarialnych" - tłumaczy wiceminister.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie będzie zmian w kwestii kas fiskalnych dla prawników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA