Nic tak nie satysfakcjonuje w pracy jak dobre zarobki

Okazuje się, że ani stabilność zatrudnienia, ani atmosfera w pracy nie zadowalają pracowników tak jak wysokie wynagrodzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nic tak nie satysfakcjonuje w pracy jak dobre zarobki

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/ mat. pras.

21 mar 2015 10:06


Wyniki badania przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak na przełomie 2014 i 2015 roku wskazują jednoznacznie, że wysokość wynagrodzenia w największym stopniu decyduje o satysfakcji z pracy. Zdecydowanie najwięcej osób (30 proc.) wymieniło na pierwszym miejscu właśnie ten czynnik.

Odpowiedzi respondentów sugerują, że atmosfera panująca w firmie oraz stabilność zatrudnienia nie jest w stanie zrekompensować mało satysfakcjonujących zarobków. Mimo tego, dobre relacje z współpracownikami i pewność zatrudnienia to czynniki, które w ogromnym stopniu determinują zadowolenie pracowników. Na te elementy pracy zawodowej wskazało odpowiednio 25 proc. i 23 proc. badanych.

Czytaj też: Zarobki czy rozwój zawodowy? Co motywuje Polaków do zmiany pracy?

Dopiero w dalszej kolejności na pierwszej pozycji wymieniano możliwość rozwoju zawodowego. Niewielki odsetek jako najważniejsze czynniki wymienił możliwość wykorzystania w pracy posiadanej wiedzy i umiejętności (6 proc.) oraz relacje z przełożonymi w miejscu pracy (5 proc.).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.