Nestle, Starbucks i IBM - w Polsce te firmy nie odniosłyby sukcesu. Założyciele byliby za starzy

Nestle, Starbucks i IBM - te firmy nie miałyby szans na sukces, gdyby zaczynały w Polsce. Ich ponad pięćdziesięcioletni założycie musieliby ustąpić młodym, a sami mogliby liczyć tylko na zasiłek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nestle, Starbucks i IBM - w Polsce te firmy nie odniosłyby sukcesu. Założyciele byliby za starzy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

24 paź 2014 9:56


Henri Nestle założył firmę po swoich pięćdziesiątych urodzinach. W podobny wieku był Gordon Bowker, twórca Starbucksa. Z kolei Charles Flint gdy zakładał Computing-Tabulating-Recording Company (poprzednika IBM) miał skończone sześćdziesiąt lat. W Polsce nie mieliby szans. Co najwyżej zostaliby wysłani po zasiłek, ustępując tym samym miejsce na rynku pracy młodym - donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Zaledwie co trzecia Polka 55+ pracuje zawodowo

Polska jest w ogonie krajów europejskich, jeśli chodzi o odsetek pracujących osób 55+. Jak wynika z danych Eurostatu za trzeci kwartał 2013 r. w Szwecji 74 proc. pracowników w wieku 55 - 64 lata jest czynnych zawodowo, w Niemczech - 64 proc., a w Danii - 63 proc. Natomiast w Polsce pracuje zaledwie 41,3 proc. osób powyżej 55 roku życia.

Czytaj też: Przedziwna sytuacja: brakuje Polaków 50+ z kwalifikacjami do pracy. Jak to możliwe?

- Zatrudnianiu pracowników po 50. roku życia nie sprzyja wiele mitów, jakie narosły wokół tego zagadnienia. Często są one kolportowane przez pracodawców, co utrwala niekorzystny, choć nieprawdziwy wizerunek takich pracowników. Brutalna prawda bywa też taka, że kadrowcy wolą unikać podpisywania umów z osobami doświadczonymi, bo zwyczajnie chronią interesy już pracujących. A ci mogą okazać się gorsi. Nieraz spotkałem się z taką praktyką - wyjaśnia dla "DGP"  Maciej Gruza, ekspert Instytutu Analiz Rynku Pracy.

Czytaj też: Pięćdziesięciolatek też może być w cenie na rynku pracy

Maciej Gruza podkreśla także na łamach „DGP”, że w wielu firmach kultywuje się bycie fit, a stanowiska kierownicze obsadza się młodymi menedżerami, którzy dla kariery zrobią niemal wszystko. A to jest niezdrowe dla atmosfery w pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.