PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nepotyzm w spółkach Skarbu Państwa. Sprawę skontroluje NIK

 • Autor: PAP/KDS
 • 27 wrz 2021 11:54

Występujemy do NIK, aby sprawdziła, jak przez ostatnie sześć lat dokonywane były wskazania kandydatów do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa i na członków zarządu tych spółek - poinformowali w poniedziałek posłowie klubu Lewicy.

Nepotyzm w spółkach Skarbu Państwa. Sprawę skontroluje NIK
Lewica liczy, że prezes NIK Marian Banaś przyjrzy się zasadom obowiązującym przy wybieraniu pracowników (fot. MF)
REKLAMA

"Gazeta Wyborcza", "Onet" i "Radio Zet" w poniedziałek opublikowały skład zarządów spółek Skarbu Państwa i - jak podkreślają - powiązania ich członków z politykami Prawa i Sprawiedliwości.

"Za rządów Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i Prawa i Sprawiedliwości mamy największy wysyp rodzin, przyjaciół, znajomych w instytucjach, które są odpowiedzialne za rządzenie, w spółkach Skarbu Państwa, które mają być zarządzającymi majątkiem państwowym i w instytucjach, które są pokrewne" - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Jak zaznaczył, Lewica kilka miesięcy temu złożyła projekt ustawy, który ma zapewniać możliwość obsadzania spółek Skarbu Państwa w transparentnych konkursach. Dodał, że Lewica nie godzi się na to, żeby takie projekty znalazły się w sejmowej "zamrażarce".

Wiceszef klubu Tomasz Trela zapowiedział konkretne działanie. "Dzisiaj występujemy jako Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy do Najwyższej Izby Kontroli. Chcemy, żeby NIK sprawdziła i zbadała, jak przez sześć lat dokonywane są wskazania kandydatów na kandydatów do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa i na członków zarządu tych spółek" - poinformował poseł.

"Jeżeli to jest transparentne, to powinno być systemowo rozwiązane. Natomiast jeżeli transparentność PiS-u polega na tych słynnych mailach +cześć, wujo+, to kontrolerzy NIK zweryfikują i sprawdzą - w jaki sposób, w jakim czasie i na czyją rekomendacje, na czyje polecenie trafiało to czy inne nazwisko do tej czy innej rady nadzorczej spółki Skarbu Państwa" - podkreślił Trela.

"Liczymy, że pan prezes NIK Marian Banaś, a głównie kontrolerzy NIK, będą tak skuteczni, sprawni i dokładni jak przy tych kontrolach, które ujrzały światło dzienne w ostatnich tygodniach" - dodał poseł Lewicy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Nepotyzm w spółkach Skarbu Państwa. Sprawę skontroluje NIK

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Dedal 2021-09-27 21:18:53

  Osobiście uzupełniłbym ten wniosek o lata rządów wcześniejszych ekip, nie wykluczając okresu rządów lewicy. Jak wszyscy, to wszyscy, babcia też....

 • synekura 2021-09-27 12:29:16

  Zgadzam się z komuchami, z jednym zastrzeżeniem: jakoś nie słyszę sensownych rozwiązań SYSTEMOWYCH, które pozwoliłyby SKUTECZNIE i OSTATECZNIE wyeliminować to łajdactwo. Ale ponieważ jedynym rozwiązaniem problemu jest LIKWIDACJA spółek skarbu państwa, to przecież żadna polska BOLSZEWIA takiego wniosku nie złoży! Ani POPiS, ani komuchy, ani tęczowi wesołkowie. Bo przecież to jednak synekury, a ich (bolszewii) jedyny problem to KTO zarządza tymi synekurami!

 • Miroo 2021-09-27 12:26:21

  że niby pokłócony z PiS Banaś będzie kontrolował i wyda opinie...

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA