×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

NCBR: 5 mln euro na projekty badawcze dla kobiet

  • Autor: PAP/AT
  • 29 wrz 2020 13:44

W sumie 5 mln euro na realizację projektów badawczych, kierowanych przez kobiety w obszarze nauk technicznych, przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w nowej edycji konkursu Small Grant Scheme.

NCBR: 5 mln euro na projekty badawcze dla kobiet
Celem konkursu jest wsparcie polskich kobiet - naukowców w tych dziedzinach nauki, w których ich udział jest najmniejszy (fot. pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Celem konkursu jest wsparcie polskich kobiet - naukowców w tych dziedzinach nauki, w których ich udział jest najmniejszy, w szczególności w stosowanych naukach technicznych.
  • Minimalne dofinansowanie dla jednego projektu wynosi 50 tys. euro, maksymalne - 200 tys. euro. Mogą się o nie ubiegać przedsiębiorstwa i organizacje badawcze.
  • Dofinansowanie można uzyskać na dwuletnie projekty badawcze. Nabór wniosków trwa od 28 września do 11 grudnia 2020 r.

Konkurs Small Grant Scheme (SGS) stanowi część Programu "Badania stosowane", finansowanego z Funduszy Norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Jego celem jest wsparcie polskich kobiet - naukowców w tych dziedzinach nauki, w których ich udział jest najmniejszy, w szczególności w stosowanych naukach technicznych.

Nabór wniosków potrwa od 28 września do 11 grudnia br. Budżet konkursu to 5 mln euro. Minimalne dofinansowanie dla jednego projektu wynosi 50 tys. euro, maksymalne - 200 tys. euro. Mogą się o nie ubiegać przedsiębiorstwa i organizacje badawcze. Dofinansowanie można uzyskać na dwuletnie projekty badawcze - informuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

"W konkursie będziemy finansować aplikacyjne projekty badawcze w naukach technicznych. Oznacza to, że ich tematyka ma dotyczyć nauk inżynieryjnych i technicznych ujętych w Wykazie dziedzin nauki i technik według klasyfikacji OECD" - mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

"Projektami będą kierować kobiety, a prace realizowane w projekcie mają m.in. przyczynić się do rozwoju ich kariery naukowej. Najlepiej gdyby w wyniku realizacji projektu udało im się np. zrobić doktorat, habilitację albo dołożyć ostatnią cegiełkę do profesury, choć nie jest to obowiązkowy rezultat projektu" - dodaje.

W konkursie możliwe są wszystkie typy badań, przy czym projekty muszą mieć charakter aplikacyjny, czyli mają dotyczyć badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych, a udział badań podstawowych jest ograniczony do 10 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Dofinansowanie udzielane jest zgodnie z zasadami pomocy publicznej: do 100 proc. dla organizacji badawczych i do 80 proc. dla przedsiębiorców (przy spełnieniu odpowiednich warunków).

Dlaczego nacisk położony został właśnie na nauki inżynieryjne i techniczne?

"Problematyka równości płci znajduje się wśród horyzontalnych kwestii podnoszonych w ramach EOG i Funduszy Norweskich. Mamy nadzieję, że skupiając się w tym konkursie na dziedzinach nauki, w których kobiety nadal stanowią mniejszość, Program wniesie istotny wkład, a zarazem przyczyni się do poprawy równości płci w polskiej nauce" - wskazuje Kristin Danielsen, dyrektor wykonawcza Norweskiej Rady Badań (Research Council of Norway).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NCBR: 5 mln euro na projekty badawcze dla kobiet

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA