Przedsiębiorstwa oczekują pogorszenia koniunktury w kraju w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy - wynika z opublikowanego w poniedziałek lipcowego "Szybkiego Monitoringu NBP - analizy sytuacji sektora przedsiębiorstw".

- W raporcie napisano, że w świetle oczekiwań na III kw. 2019 r. wprawdzie można spodziewać się stabilizacji kondycji przedsiębiorstw, ale na dość niskim poziomie.
- Wskaźnik prognoz sytuacji własnej, pozbawiony wahań sezonowych, ukształtował się bowiem nieco powyżej odczytów z poprzedniego kwartału, ale nadal wyraźnie poniżej wartości sprzed roku, jak też poniżej swojej długookresowej średniej i mediany.
- Jak zauważono, przewidywania na kolejne 12 miesięcy obniżyły się i kształtują się wyraźnie poniżej poziomu sprzed roku. Spadł zarówno surowy wskaźnik prognoz, jak i wskaźnik po wyeliminowaniu wahań sezonowych.
Z badania wynika, że najwięcej optymizmu w prognozach utrzymuje branża budowlana. - Spadki przy już niskim poziomie optymizmu oczekiwań obserwujemy w branży handlowej, pozostałych usługach oraz w przetwórstwie przemysłowym. Jako czynniki zmian sytuacji respondenci najczęściej wskazują problemy, z którymi borykają się już obecnie, tj. wzrost kosztów prowadzenia działalności, wzrost cen surowców oraz wzrost płac - czytamy w dokumencie.
NBP zwraca uwagę na spodziewane trudności z pozyskaniem pracowników, przy czym znacznie częściej wskazuje się na niedostępność pracowników krajowych niż brak kadry spoza Polski. Jak zauważono, spadek popytu, zwłaszcza zagranicznego, jest w dalszym ciągu przyczyną wskazywaną relatywnie rzadziej, choć w ciągu ostatnich dwóch lat też można zauważyć wzrost wagi tego czynnika.
- Przedsiębiorstwa oczekują pogorszenia koniunktury w kraju w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy. W 2019 r. odsetek pesymistów wzrósł do 34 proc. (z 21 proc. w 2018 r.), zaś odsetek optymistów zmalał do 15 proc. (z 22 proc.). Warto przypomnieć, że sytuacja w kraju oceniana jest z reguły mniej optymistycznie niż sytuacja własna firm. Większa jest też amplituda wahań ocen całej gospodarki - napisano.

KOMENTARZE (0)