PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Mateusz Grzesiak szczerze o przedsiębiorcach, początkach biznesu i wejściu na spokojne tory życia

Pierwsze pieniądze za dzielenie się swoją wiedzą zarobił mając 12-13 lat. Dawał korepetycje z niemieckiego. Dziś sam mówi w siedmiu językach, a na jego szkolenia przychodzą tysiące osób. O początkach swojego biznesu, sodówce, która uderzyła mu do głowy, porażkach czy mocnych i słabych stronach polskich przedsiębiorców, których sam reprezentuje, opowiedział nam dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca akademicki, założyciel Starway Institute.

Mateusz Grzesiak szczerze o przedsiębiorcach, początkach biznesu i wejściu na spokojne tory życia
Adobe Stock
REKLAMA
  • Mateusz Grzesiak jest przedsiębiorcą, trenerem i konsultantem. Od lat z powodzeniem prowadzi własny biznes. 
  • W rozmowie z nami opowiedział nie tylko o jego początkach czy trudnych momentach, ale również podzielił się opinią na temat polskich przedsiębiorców. 
  • Mam swoich coachów i terapeutów, którzy pilnują, żeby sodówka nie uderzyła mi do głowy - szczerze przyznaje.

Co pan sądzi o Polakach jako przedsiębiorcach?

To bardzo złożony wątek, do którego mam osobiste podejście. Małe i średnie przedsiębiorstwa to core mojego biznesu. Pracuję głównie z nimi. Mam też sporą porcję wiedzy statystycznej i danych o tym, jacy są polscy przedsiębiorcy. Łączę to i wykorzystuję w swojej pracy.

Proszę więc zdradzić, jacy są.

Zacznijmy od przeszłości. Sytuacja historyczna zmusiła ich do stworzenia mentalności opartej o przekonanie, że wszystko można załatwić. Jeśli chodzi o kreatywność, polscy przedsiębiorcy wychodzą na światową czołówkę. Jednocześnie imponuje wielka pracowitość tych ludzi. Z badań dowiemy się, że na pracę poświęcają więcej czasu niż na przykład Niemcy.

Tylko, że za tymi godzinami spędzonymi w pracy nie idzie wzrost naszej wydajności. Nasza praca nie przynosi takich efektów, jak u wspominanych przez pana Niemców. Jak podaje OECD, mimo że od 1995 do 2017 r. wskaźnik wydajności skoczył w górę dwuipółkrotnie, to do liderów nadal jest nam daleko. Ostatnie badania również pokazują, że trend w tej kwestii jest pozytywny, ale do ideału się nie zaliczamy.

Porównywanie się do Niemców, którzy po II Wojnie Światowej mieli szansę się odbudowywać w rozwojowym środowisku, do Polaków zamkniętych za żelazną kurtyną nie jest sprawiedliwe. Polacy nie mieli jak się uczyć wydajności, pracując w mentalności komunistycznej homo sovieticus.

Porównujmy się do siebie z przeszłości i bądźmy fair, gdy uwzględniamy inne nacje, bo przecież jest wiele czynników wpływających na określony stan rzeczy. Gdy robotyzacja się spopularyzuje bardziej, wydajność ludzka nie będzie liczona tak, jak teraz.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mateusz Grzesiak szczerze o przedsiębiorcach, początkach biznesu i wejściu na spokojne tory życia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA