PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nasz życiowy "prime time" zaczyna się w wieku 45 lat

Czy mając 50 lat, żyjąc według określonych schematów i przyzwyczajeń mamy jeszcze szansę dokonać zmian mocno wpływających na nasze życie? - Podejście do zmiany jest tak naprawdę zupełnie niezależne od czynnika zewnętrznego. Oczywiście w zależności od wieku mamy inne priorytety, ale nasza chęć do zmiany zależy przede wszystkim od naszej osobowości i naszego podejścia do rzeczywistości - przekonuje Mateusz Grzesiak.

Nasz życiowy "prime time" zaczyna się w wieku 45 lat
W listopadzie na rynku ukaże się kolejna książka Mateusza Grzesiaka (fot. mat.pras./Kat Piwecka)
REKLAMA
  • - My, dzisiejsze pokolenie 40-latków, będziemy zupełnie innymi seniorami niż nasze babcie czy dziadkowie. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której stracimy ochotę do zmiany tylko dlatego, że się zestarzejmy - wyjaśnia psycholog i wykładowca akademicki Mateusz Grzesiak.
  • Jak podkreśla, czasy, w jakich żyjemy, wymagają od nas przystosowania się do ciągłej zmiany i wprowadzania nowych nawyków.  
  • Każdy nawyk, który chcemy wprowadzić w nasze życie, musi zaistnieć na tych trzech poziomach - ciała, umysłu i rzeczywistości.

 

Jak być skutecznym w czasach kiedy mamy dość? Mamy dość pandemii i niepewności. Mamy dość sytuacji ekonomicznej. Mamy dość sytuacji politycznej, która jak nigdy wchodzi bardzo mocno w nasze prywatne relacje. Patrząc na te czynniki, raczej nie mamy siły, by rozwijać swoją skuteczność i efektywność.

Skuteczność jako zjawisko nie dyskryminuje tego, w jakich czasach żyjemy. Są ludzie, którzy są skuteczni w czasach pokoju, w czasach wojny, w czasach pandemii, w czasach zdrowia, w czasach trudnych i łatwych. Mówiąc krótko – okoliczności zewnętrze same w sobie nie mają znaczenia dla konceptu skuteczności. Ten jest oparty o to, by jak najmniejszym kosztem osiągać jak najwięcej w zakresie wyznaczonych dla siebie celów. W związku z czym to, że żyjemy w okresie pandemicznym, wcale nie uniemożliwia bycia skutecznym. Wręcz przeciwnie. Daje nam określone możliwości, które w innych warunkach (nazwijmy to normalnych) nie miałyby racji bytu.

Niektóre branże bardzo się rozwijają, inne się nie rozwijają, niektórzy ludzie zarabiają więcej, inni mniej. Część ludzi odbudowuje swoje związki, a inni - tak jak na przykład Włosi - rozwodzą się na potęgę. Wskaźnik rozwodów we Włoszech w 2020 wzrósł o 60 proc., w Polsce spadł do okresu sprzed pandemii. To pokazuje, że skuteczność można wykorzystywać zawsze.

Wszędzie tam, gdzie poszukujemy sposobów na to, jak osiągnąć cele osobiste i zawodowe jak najmniejszym kosztem, mamy do czynienia ze zjawiskiem skuteczności.

Czyli to, że bardzo często tłumaczymy brak pewnych działań pandemią, to takie trochę usprawiedliwianie się na siłę?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nasz życiowy "prime time" zaczyna się w wieku 45 lat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA