-
- •2 cze 2021 14:16
Szwecja, Dania, Estonia, Łotwa, Litwa i Francja to kraje, w których osób samotnie wychowujących dzieci jest największy. Jak zauważają analitycy Eurostatu, to w nich w czasie pandemii pogodzenie obowiązków zawodowych i rodzinnych było największym wyzwaniem.

- Miniony rok był wyzwaniem dla wielu pracujących rodziców z powodu pandemii koronawirusa. Pogodzenie pracy i obowiązków rodzinnych było szczególnie trudne dla rodziców z małymi dziećmi - czytamy na stronie europejskiego urzędu statystycznego, który z okazji Dnia Dziecka sprawdził, w których krajach UE jest najwięcej rodzin samotnie wychowujących dzieci, które w ostatnich miesiącach znalazły się w zdecydowanie najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.

W 2020 r. w UE było 195,4 mln gospodarstw domowych. W prawie jednej trzeciej z nich (29 proc.) mieszkały dzieci. Około 14 proc. gospodarstw domowych z dziećmi (7,8 mln gospodarstw domowych) składało się z samotnych rodziców, co stanowiło 4 proc. ogółu.
Z danych Eurostatu wynika, że osób samotnie wychowujących dzieci różni się znacznie w poszczególnych krajach
Odsetek samotnych rodziców różni się znacznie w zależności od kraju. W sześciu krajach odsetek gospodarstw, gdzie mieszkają rodzic sam wychowuje dzieci wyniósł ponad 20 proc. To Szwecja (34 proc.), Dania (29 proc.), Estonia (28 proc. ), Łotwa i Litwa (po 25 proc.) oraz Francja (21 proc.).
Z kolei najniższy udział odnotowano w Chorwacji (5 proc.), Rumunii (7 proc.) i Finlandii (8 proc.) zaś w Grecji, Słowacji, na Malcie, w Polsce, Hiszpanii i na Słowenii było to 9 proc.
Praca z dzieckiem to wyzwanie
- Praca w domu, gdy są w nim dzieci, nigdy nie była i nie będzie prosta. Wymaga bowiem bardzo dużo samozaparcia i dyscypliny wszystkich domowników, zwłaszcza gdy taka sytuacja trwa dłużej niż zazwyczaj – zaznacza Agnieszka Pietrasik, ekspert Hays Poland.
- Pamiętajmy, że przyzwyczailiśmy dzieci, iż czas spędzany przez rodziców w domu jest czasem dla nich. Dziś dzieciom ciężko jest zrozumieć i przyzwyczaić się do tego, że rodzic pomimo swojej obecności w domu tak naprawdę jest w pracy i nie może poświęcić im tyle uwagi, co np. w weekend - dodaje.
Jak ją usprawnić? Eksperci Hays Poland podpowiadają, że dobrą praktyką jest stworzenie rodzinnego harmonogramu na dni pełne wyzwań rodzicielskich i zawodowych. Taki plan powinien obejmować dzień od momentu, kiedy pierwsza osoba w domu wstaje aż do chwili, gdy ostatnia kładzie się spać. W harmonogram powinniśmy wpisać ustalone godziny pracy, posiłków i przerw.


KOMENTARZE (2)