PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Narzekacie, że trudno pracować z dziećmi w domu? Pomyślcie, przez co przechodzą Szwedzi

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 2 cze 2021 14:16

Szwecja, Dania, Estonia, Łotwa, Litwa i Francja to kraje, w których osób samotnie wychowujących dzieci jest największy. Jak zauważają analitycy Eurostatu, to w nich w czasie pandemii pogodzenie obowiązków zawodowych i rodzinnych było największym wyzwaniem.

Narzekacie, że trudno pracować z dziećmi w domu? Pomyślcie, przez co przechodzą Szwedzi
Odsetek samotnych rodziców różni się znacznie w zależności od kraju (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

- Miniony rok był wyzwaniem dla wielu pracujących rodziców z powodu pandemii koronawirusa. Pogodzenie pracy i obowiązków rodzinnych było szczególnie trudne dla rodziców z małymi dziećmi - czytamy na stronie europejskiego urzędu statystycznego, który z okazji Dnia Dziecka sprawdził, w których krajach UE jest najwięcej rodzin samotnie wychowujących dzieci, które w ostatnich miesiącach znalazły się w zdecydowanie najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy.

W 2020 r. w UE było 195,4 mln gospodarstw domowych. W prawie jednej trzeciej z nich (29 proc.) mieszkały dzieci. Około 14 proc. gospodarstw domowych z dziećmi (7,8 mln gospodarstw domowych) składało się z samotnych rodziców, co stanowiło 4 proc. ogółu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z danych Eurostatu wynika, że osób samotnie wychowujących dzieci różni się znacznie w poszczególnych krajach

Odsetek samotnych rodziców różni się znacznie w zależności od kraju. W sześciu krajach odsetek gospodarstw, gdzie mieszkają rodzic sam wychowuje dzieci wyniósł ponad 20 proc. To Szwecja (34 proc.), Dania (29 proc.), Estonia (28 proc. ), Łotwa i Litwa (po 25 proc.) oraz Francja (21 proc.).

Z kolei najniższy udział odnotowano w Chorwacji (5 proc.), Rumunii (7 proc.) i Finlandii (8 proc.) zaś w Grecji, Słowacji, na Malcie, w Polsce, Hiszpanii i na Słowenii było to 9 proc.

Praca z dzieckiem to wyzwanie

- Praca w domu, gdy są w nim dzieci, nigdy nie była i nie będzie prosta. Wymaga bowiem bardzo dużo samozaparcia i dyscypliny wszystkich domowników, zwłaszcza gdy taka sytuacja trwa dłużej niż zazwyczaj – zaznacza Agnieszka Pietrasik, ekspert Hays Poland.

- Pamiętajmy, że przyzwyczailiśmy dzieci, iż czas spędzany przez rodziców w domu jest czasem dla nich. Dziś dzieciom ciężko jest zrozumieć i przyzwyczaić się do tego, że rodzic pomimo swojej obecności w domu tak naprawdę jest w pracy i nie może poświęcić im tyle uwagi, co np. w weekend - dodaje.

Jak ją usprawnić? Eksperci Hays Poland podpowiadają, że dobrą praktyką jest stworzenie rodzinnego harmonogramu na dni pełne wyzwań rodzicielskich i zawodowych. Taki plan powinien obejmować dzień od momentu, kiedy pierwsza osoba w domu wstaje aż do chwili, gdy ostatnia kładzie się spać. W harmonogram powinniśmy wpisać ustalone godziny pracy, posiłków i przerw.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Narzekacie, że trudno pracować z dziećmi w domu? Pomyślcie, przez co przechodzą Szwedzi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Marchewka 2021-06-08 13:02:39

  Ja to się ucieszyłam jak przedszkola zostały otwarte, bo z dziećmi nic nie dało się zrobić. A teraz jak do 16 nie ma ich w domu, to nie tylko jestem w stanie zająć się pracą, ale nastawić pranie, irobota, poprasować. A tak trzeba było im co rusz nowe zajęcia wymyślać by się nie nudziły.

 • Zeghar 2021-06-02 21:28:11

  Kto sieje wiatr, ten zbiera burze. Piszecie o krajach, które w liberalno-lewicowym amoku niszczyły rolę rodziny posuwając się czasem tak daleko, że mężczyzn wręcz sprowadzono tylko do roli dawcy spermy. Dostali teraz za swoje.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA