PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Największe centrum danych na świecie powstanie na kole podbiegunowym

  • Autor: PAP/JS
  • 4 wrz 2017 17:34

Rekordowy pod względem powierzchni i zasilania ośrodek przetwarzania danych zostanie wybudowany w norweskim Ballangen na kole podbiegunowym. Planowane centrum danych ma być w pełni zasilane energią odnawialną.

Największe centrum danych na świecie powstanie na kole podbiegunowym
Adobe Stock
REKLAMA

• Wybór lokalizacji podyktowany jest doskonałymi warunkami klimatycznymi i dostępnością odnawialnych źródeł energii.

• Autorzy projektu przewidują, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przełoży się nawet na 60 proc. oszczędności.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Pod względem skali przedsięwzięcia i dostępu do taniego źródła zasilania i chłodu, ma to być jedna z najbardziej efektywnych serwerowni na świecie.

Budowę centrum danych o powierzchni 600 tys. mkw. i potencjale energetycznym 1000 MW zleciła norwesko-amerykańska firma Kolos, określająca swój obiekt jako "fortecę danych". Wybór takiej, a nie innej lokalizacji motywuje doskonałymi warunkami klimatycznymi i dostępnością odnawialnych źródeł energii, które mają w pełni zaspokajać zapotrzebowanie na energię planowanego data center. Atrakcyjność terenów koła podbiegunowego dostrzegają także inne firmy zajmujące się gromadzeniem i przetwarzaniem danych, m.in. Facebook, którego kampus mieści się w szwedzkim mieście Lulea.

"Możliwość stałego wykorzystywania niskiej temperatury zewnętrznej zwalnia z konieczności inwestowania w bardziej energochłonne rozwiązania do kontroli klimatu w serwerowniach, jakie wykorzystujemy choćby w naszych centrach danych, a to wymiernie obniża koszty budowy i utrzymania obiektu. Nie bez znaczenia jest również sąsiedztwo elektrowni wodnych, które pozwalają znacznie zmniejszyć koszty energii elektrycznej i obciążenie dla środowiska. Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia i dostęp do taniego źródła zasilania i chłodu, zapewne będzie to jedna z najbardziej efektywnych serwerowni na świecie" - analizuje decyzję firmy Kolos Krystian Pypłacz, dyrektor działu Data Center w ATM S.A.

Autorzy projektu przewidują, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przełoży się nawet na 60 proc. oszczędności względem zasilania obiektu wyłącznie energią elektryczną z sieci energetycznej, co ma pozwolić na optymalizację cen usług świadczonych w centrum danych. Ze względu na słabą dywersyfikację źródeł energii, w Polsce efekt byłby odwrotny.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Największe centrum danych na świecie powstanie na kole podbiegunowym

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA