PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Największa bariera w awansie kobiet ciągle taka sama. Trzeba to zmienić

Stereotypy i przyzwyczajenie, że to mężczyźni pełnią wysokie stanowiska, są największą przeszkodą w awansie kobiet - uznały menedżerki w badaniu Bigram. Z takim stwierdzeniem zgodziło się 49 proc. mężczyzn. Podobny odsetek panów uznał, że kobiety rzadziej awansują, bo brak im odpowiednich cech.

  • Autor: PAP
  • 31 sty 2022 16:55
Największa bariera w awansie kobiet ciągle taka sama. Trzeba to zmienić
Zdaniem 75 proc. respondentek największą przeszkodą w awansie kobiet na wyższe stanowiska są stereotypy i przyzwyczajenie, że to mężczyźni pełnią wysokie stanowiska (Fot. Pexels)
REKLAMA
  • Badanie "Rosnąca Siła Kobiet - Kobiety na Rynku Pracy" przeprowadzono wśród menedżerek i menedżerów firm działających w Polsce, różnej wielkości i z różnych branż.
  • Zdaniem 75 proc. respondentek największą przeszkodą w awansie kobiet na wyższe stanowiska są stereotypy i przyzwyczajenie, że to mężczyźni pełnią wysokie stanowiska. Z takim stwierdzeniem zgodziło się 49 proc. mężczyzn.
  • Według 45 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn panie rzadziej awansują, bo nie mają czasu na podejmowanie dodatkowych obowiązków (np. ze względu na konieczność wykonywania obowiązków domowych).

Wśród trzech najważniejszych czynników umożliwiających kobietom osiąganie sukcesów biznesowych ankietowani wskazali doświadczenie (71 proc.), umiejętność adaptacji do zmian (55 proc.) oraz proaktywne zdobywanie nowych kompetencji (55 proc.). Ponad połowę wskazań uzyskały jeszcze: umiejętność podejmowania ryzyka (54 proc.) i wykształcenie (52 proc.).

Doświadczenie i wykształcenie okazało się ważniejsze dla kobiet (odpowiednio 74 proc. i 54 proc.) niż mężczyzn (61 proc. i 45 proc.). 21 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn uważa, że to brak obciążenia obowiązkami rodzinnymi pomaga kobietom w odnoszeniu sukcesów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Stereotypy największą barierą

Zdaniem 75 proc. respondentek największą przeszkodą w awansie kobiet na wyższe stanowiska są stereotypy i przyzwyczajenie, że to mężczyźni pełnią wysokie stanowiska. Z takim stwierdzeniem zgodziło się 49 proc. mężczyzn.

Podobny odsetek panów uznał, że barierą w awansie kobiet jest brak pomocy ze strony pracodawcy w łączeniu obowiązków zawodowych z życiem prywatnym, np. pozwolenie na elastyczne godziny pracy, a także brak odpowiednich cech charakterystycznych dla dobrych liderów (47 proc.). Według 45 proc. kobiet i 41 proc. mężczyzn panie rzadziej awansują, bo nie mają czasu na podejmowanie dodatkowych obowiązków (np. ze względu na konieczność wykonywania obowiązków domowych).

Rozwój zawodowy

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Największa bariera w awansie kobiet ciągle taka sama. Trzeba to zmienić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA