PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń. Ubywa kobiet na wysokich stanowiskach

  • jk
  • 6 cze 2022 14:12

Tylko 19,7 proc. stanowisk prezesów w Polsce zajmują kobiety, a w przypadku spółek giełdowych jest to zaledwie 5,7 proc. W dodatku ostatnio te liczby spadają, a ewentualne wzrosty są symboliczne. Takie wnioski płyną z analizy przeprowadzonej przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet.

Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń. Ubywa kobiet na wysokich stanowiskach
O 1 proc. spadła liczba kobiet będących właścicielkami firm (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Na koniec maja 2022 r. odnotowano zaledwie symboliczny wzrost liczby prezesek oraz członkiń zarządów w stosunku do końca grudnia ubiegłego roku - odpowiednio o 0,03 proc. i 0,13 proc.
  • W przypadku spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych odnotowano spadek liczby prezesek o 0,3 proc. oraz niewielki wzrost liczby członkiń zarządów - o 2 proc.
  • O 1 proc. spadła liczba kobiet będących właścicielkami firm. Obecnie 31,5 proc. zarejestrowanych w Polsce działalności należy do kobiet.

Według najnowszych danych z KRS w minionym roku liczba kobiet na stanowiskach prezesek oraz członkiń zarządów w Polsce spadła, a pierwsze pięć miesięcy 2022 r. nie przyniosło jak na razie żadnej poprawy - wynika z analizy przeprowadzonej przez wywiadownię gospodarczą Dun & Bradstreet.

Czytaj też: Co piąta kobieta nie widzi się w roli liderki

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na koniec maja 2022 r. odnotowano zaledwie symboliczny wzrost liczby prezesek oraz członkiń zarządów w stosunku do końca grudnia ubiegłego roku - odpowiednio o 0,03 proc. i 0,13 proc. W przypadku spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych odnotowano spadek liczby prezesek o 0,3 proc. oraz niewielki wzrost liczby członkiń zarządów - o 2 proc.

Obecnie więc tylko 19,7 proc. stanowisk prezesów w Polsce zajmują kobiety, a członków zarządów - 25,5 proc. W przypadku spółek giełdowych te liczby są o wiele niższe - odpowiednio 5,7 proc. oraz 19 proc.

Najwięcej kobiet w sektorze mikroprzedsiębiorstw

O 1 proc. spadła liczba kobiet będących właścicielkami firm. Obecnie 31,5 proc. zarejestrowanych w Polsce działalności należy do kobiet. Największy ich odsetek odnotowano w województwie śląskim - 35,8 proc. Jeszcze w styczniu 2022 zajmowało ono pod tym względem 10. miejsce, a prowadziło województwo zachodniopomorskie, które obecnie znalazło się na drugim miejscu z 34,8 proc. firm należących do kobiet.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń. Ubywa kobiet na wysokich stanowiskach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA