Najlepszych pracowników nie dostaje ten, kto płaci najwięcej

– Osobiście nie wierzę, że najlepszych i najbardziej zaangażowanych pracowników ma się wtedy, kiedy się płaci najwięcej. Myślę, że motywacja to też kompilacja innych rzeczy, a same pieniądze nie są elementem decydującym – mówi dla PulsHR.pl Joanna Jeziorowska, dyrektor HR w Oknoplast.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najlepszych pracowników nie dostaje ten, kto płaci najwięcej

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

24 sie 2016 13:49


Oknoplast założył Adam Placek, a w 2008 r. przekazał fotel prezesa synowi Mikołajowi. Czy Oknoplast jest firmą rodzinną, czy bliżej jej do korporacji?

Joanna Jeziorowska, dyrektor HR w Oknoplast: – Firma Oknoplast została założona przez rodzinę, natomiast proces zarządzania operacyjnego przekazano w ręce dyrektora zarządzającego.

Przez ostatni rok wprowadziliśmy pewne elementy korporacyjności do firmy. Stworzyliśmy strategię do 2020 r., misję i wizję organizacji oraz proces management by objectives (MBO), który jest narzędziem do realizacji strategii oraz rozwoju organizacji. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy wartości firmy i opracowaliśmy rolę menedżera. Uruchomiliśmy program poleceń u pracowników, zarówno na stanowiska specjalistyczne, menedżerskie, jak i fizyczne – jako element procesu rekrutacji. Dodatkowo przygotowaliśmy i wprowadziliśmy proces rekrutacji wewnętrznych.

Wdrożyliśmy też sporo programów rozwojowych dla naszych pracowników na wszystkich szczeblach. Dyrektorzy i kadra menedżerska rozwijają swoje kompetencje przywódcze na obowiązkowych warsztatach „Angażujący Lider”. Dla młodych stażem kierowników przeznaczony jest tzw. „first step manager”, czyli program dla początkujących menedżerów i ludzi z potencjałem. Alternatywnie istnieje program „expert”, czyli ścieżka rozwojowa dla osób, które są specjalistami w swoim obszarze. Mamy programy dla customer service z całą ścieżką standardu obsługi klienta oraz dla trenerów wewnętrznych, którzy wdrażają w organizacji wypracowane standardy w obsłudze klienta i wprowadzają nowych pracowników. Dodatkowo kadra produkcyjna szlifuje swoje umiejętności w programie opracowanym specjalnie dla niej, w formie tzw. piguł umiejętności.

Wszystkie programy rozwojowe są spięte klamrą zarządzania wiedzą w organizacji i dzielenia się wiedzą. Zarządzamy też całą polityką wynagrodzeń oraz benefitów w firmie. Pracujemy nad uproszczonym systemem kompetencji w organizacji.

To dość jednolite procesy

– Procesy HR-owe zostały mocno ustrukturyzowane i ustandaryzowane. Bardzo nam zależało, żeby takie podejście przenieść także do naszej drugiej spółki – WND. Jeżeli będziemy się rozwijać i kupować kolejne spółki, to wszystko będzie już gotowe do wdrożenia, bo procesy są przepracowane tutaj i widzimy, że działają.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

OkaN 2017-02-01 14:57:15

" Myślę, że motywacja to też kompilacja innych rzeczy, a same pieniądze nie są elementem decydującym " Zmieńcie myślenie bo to dobre wynagrodzenie są czynnikiem motywującym !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

w-sumie 2016-08-26 11:27:32

gdy zarabia sie malo, reszta schodzi na dalszy plan czyli summa summarum, nalezy placic dobrze, a potem zwracac uwage na pozafinansowe motywatory, ktore oczywiscie sa istotne jezeli zarabia sie na tyle duzo, ze dodatkowa podwyzka nie robi juz wrazenia

IMHO 2016-08-26 08:11:42

Hahaha! Na pewno najlepsi to ci którzy pracują za darmo ;)