Najlepsze miejsca pracy w Polsce? Daje je m.in. Ikea, Microsoft i Ochnik

W tym roku Instytut Great Place to Work przebadał w Polsce 70 organizacji – to o 40 proc. więcej niż w zeszłym roku. Które z nich oferują najlepsze miejsca pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najlepsze miejsca pracy w Polsce? Daje je m.in. Ikea, Microsoft i Ochnik

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

26 mar 2014 16:56


Tegoroczna Lista Najlepszych Miejsc Pracy jest dłuższa od ubiegłorocznej - pojawiło się 24 laureatów, a w ubiegłym roku było ich 16. To wyraźnie pokazuje rosnące zainteresowanie zarówno konkursem, jak również - co ważniejsze - badaniem kultury organizacyjnej firmy i poziomu zadowolenia pracowników.

Konkurs Great Place to Work nie jest konkursem łatwym. Metodologia jest w pełni obiektywna i stanowi światowy standard. O miejscu na Liście decyduje łączna ocena dwóch aspektów: audytu kultury organizacyjnej i praktyk HR, który stanowi 1/3 oceny oraz wyniku ankiety pracowniczej, z którego pochodzi aż 2/3 finalnej oceny. Oznacza to, że o tym czy firma znajdzie się wśród Najlepszych Miejsc Pracy decydują przede wszystkim pracownicy.

Z biznesowego punktu widzenia Najlepsze Miejsca Pracy to dynamicznie rozwijające się firmy, o czym świadczą statystyki. Tegoroczni laureaci odnotowali średnio 15 proc. rocznego wzrostu przychodów, a wzrost zatrudnienia wyniósł ponad 17 proc.

Ponad 85 proc. firm z Listy wprowadziło na rynek w ciągu ostatnich 3 lat nowe produkty, co świadczy o innowacyjności tych firm, a wysoki odsetek kobiet w kadrze menedżerskiej (45 proc.) pokazuje, że są to organizacje nowoczesne, otwarte, w których liczą się przede wszystkim kompetencje pracowników. Efektem takiego zarządzania jest bardzo niski poziom absencji i dobrowolnej rotacji, a na jedno miejsce pracy aplikuje w tych firmach średnio 10 osób.

A oto wyniki:

W kategorii firm zatrudniających poniżej 50 pracowników nagrody otrzymały: EDP Renewables Polska (energetyka), Orbium (technologie informatyczne), Mundipharma Polska (biotechnologia i farmaceutyka).

W kategorii firm zatrudniających od 50 do 500 osób nagrody otrzymały: SAS Institute (technologie informatyczne), Microsoft (technologie informatyczne), AbbVie Polska (biotechnologia i farmaceutyka), EMC Computer Systems Polska (technologie informatyczne), Royal Canin (produkcja), Akamai Technologies (technologie informatyczne), ASTOR (technologie informatyczne), Dow (handel detaliczny), Ochnik (handel detaliczny), SC Johnson (handel detaliczny), Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris (produkcja), Novartis Poland (biotechnologia i farmaceutyka), Quintiles Poland (biotechnologia i farmaceutyka), Mercedes-Benz Bank (usługi), Hitachi Data Systems (usługi), Hilti (budownictwo).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Krycha 2015-04-30 19:41:32

Tak, tak to się zgadza co do ikea, bo gowork.pl/opinie_czytaj,9092 pracownicy bardzo chwalą i są zadowoleni