Najlepsi uczą się na błędach

Najlepiej zarządzane firmy na świecie mają cechy odróżniające je znacznie od innych organizacji. Okazuje się, że jedną z podstaw sukcesu jest sposób, w jaki organizacja – poprzez działania swoich ludzi – reaguje na porażki.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Najlepsi uczą się na błędach

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 cze 2014 13:06


Zgodnie z wynikami globalnego badania przywództwa (Best Companies for Leadership), prowadzonego przez firmę doradczą Hay Group wynika, że w najlepszych firmach dla przywództwa zaobserwowano trend kreowania liderów, polegający nie tylko na realnym wsparciu każdego z nich, niezależnie od poziomu, na którym znajduje się w organizacji, lecz także na kształtowaniu specyficznego rodzaju odporności. Dzięki temu każda porażka staje się lidera nie tyle powodem do wstydu, co okazją do nauki i wyciągania wniosków. W firmach z czołówki rankingu 2013 ponad 70 proc. liderów charakteryzuje się ową rezyliencją, podczas gdy ich odsetek w pozostałych organizacjach oscyluje wokół 50 proc.

Łączy się to z kolejną cechą, zaobserwowaną wśród liderów organizacji z pierwszej dziesiątki - mowa o agility, czyli zręczności rozumianej jako zdolność adaptowania się do szybko zmieniających się warunków. Efekt - znaczące różnice w odsetkach osób skłonnych podjąć ryzyko biznesowe w organizacjach na czele zestawienia i tych poza czołówką (82 proc. wobec niespełna 70 proc.)

- W czasach, gdy perspektywy rozwoju ekonomicznego są w Europie niepewne, rośnie zapotrzebowanie na inspirujących liderów, ale jednocześnie staje się to coraz trudniejsze. Warto, aby firmy, które z wielkim zaangażowaniem szukają nowych sposobów na wzrost, nie zapomniały o przygotowaniu kadry inspirujących liderów, którzy są gotowi do sprostania przyszłym, nieznanym jeszcze wyzwaniom - komentuje Agnieszka Milewczyk, konsultant z wieloletnim stażem oraz prezes Hay Group Polska.

Liderzy najlepszych organizacji charakteryzują się jeszcze jedną, ważną umiejętnością - dużo sprawniej i wydajniej przekładają strategie swojej firmy na oczekiwania wobec pracowników, jednocześnie nie zaniedbując ich wspierania. Inspirujące przywództwo przekłada się na ponadprzeciętne wyniki. Ponadto w najlepszych organizacjach prawie 2/3 liderów inwestuje w rozwój talentów - zachęca również do kształcenia się w dziedzinach innych, niż ich specjalizacje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.