×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Nadgodziny w Polsce powoli stają się normą

 • KDS
 • 10 sie 2022 20:00

Zwiększa się grono osób, które pracują za darmo co najmniej kilka godzin tygodniowo. Już 55,66 proc. z nas przyznaje, że w pracy zostaje dłużej niż przewiduje kodeksowy czas pracy. Rok temu było to 45,47 proc. badanych. Eksperci przestrzegają, że to nie prowadzi to do niczego dobrego.

Nadgodziny w Polsce powoli stają się normą
Przepracowany pracownik znacznie szybciej przestanie odczuwać satysfakcję ze swojej pracy. (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
 • Polacy coraz częściej zostają w firmach po godzinach, by wykonywać swoje obowiązki zawodowe – wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.
 • W ciągu roku liczba pracowników wyrabiających nadgodziny wzrosła o 10 pkt. proc. Obecnie zjawisko to dotyczy 55 proc. badanych przez ADP polskich pracowników. 
 • – Praca poza wyznaczonymi godzinami prowadzi do chronicznego zmęczenia, wyższego poziomu stresu czy niechęci do wykonywania swoich obowiązków – przestrzega Anna Barbachowska, dyrektorka HR w ADP Polska.

Badanie „People at Work 2022: A Global Workforce View” zostało przeprowadzone wśród blisko 33 tys. pracowników z 17 krajów na całym świecie. Wynika z niego, że obecnie 55,66 proc. polskich pracowników zostaje w pracy dłużej niż powinno. Rok temu było to 45,47 proc. badanych przez ADP. To oznacza wzrost o 10 pkt. proc.

Największa grupa badanych - 25,37 proc. polskich pracowników - twierdzi, iż pracuje za darmo od 6 do 10 godzin tygodniowo. W poprzedniej edycji badania było to 19 proc. 11,36 proc. osób wyrabia do 5 nadgodzin tygodniowo. Od 11 do 15 godzin więcej pracuje 9,73 proc. badanych. Jeszcze więcej, bo od 16 do 20 nadgodzin wypracowuje 4,53 proc. badanych, a 2,89 proc. mówi o jeszcze większych nadgodzinach, rzędu 21-25 godzin. Więcej niż 26 godzin tygodniowo ponad normę norma pracuje 1,78 proc. badanych. Problem nadgodzin nie dotyczy 44,34 proc. badanych - tyle osób przyznało, że ze swoimi zawodowymi obowiązkami mieszczą się w kodeksowym czasie pracy.

Jednak kiedy spojrzymy na inne kraje, to okaże się, że Polska nie wypada aż tak źle. Na całym świecie pracownicy wykonują średnio tygodniowo ponad 8 godzin 30 minut dodatkowej pracy. Średnia europejska pozostaje na nieco niższym poziomie i wynosi 7 godzin 45 minut. Jak wypadli Polacy? Według poprzedniej edycji badania pracowali średnio 5 godzin i 30 minut za darmo, natomiast w bieżącym roku średnia zwiększyła się do 5 godzin 48 minut.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Nadgodziny w Polsce powoli stają się normą
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jarl Bischek 2022-08-12 23:57:52

  🤔 Kiedyś usłyszałem, że jedna Pani mówi pracownikom, że jak ktoś zostaje po godzinach to znaczy, że źle pracuje. 😱 Ale Pani ta znana była z wywierania niedopuszczalnej presji. I wszyscy o tym wiedzieli. Np. szef związków zawodowych mówił to czysty mobbing. Ale nikt nic nie zrobił bo znajoma rektora czy coś koło tego 😂 Cóż ... kiedy w trakcie unijnego przetargu zdecydowałem, że nie będę brał w ustawianiu i poinformowałem rektora 😎 to zlikwidowano mi stanowisko i była opcja, że zostanę podwładnym tej Pani. 😂 Po tygodniu zrezygnowałem bo baba zdrowo szurnięty i niekompetentna. A z psychologami to lepiej nie mieć do czynienia 👍 Piszę bo z wieloletniego doświadczenia wynika niezbicie, że praca po godzinach wynika w 90% ze złego zarządzania. Czasami ta sama umowa była zmieniana kilkukrotnie bo jedna Pani codziennie miała coraz to inne zastrzeżenia.😂 A niestety jej podpis był konieczny. 😱 Albo tworzenie dokumentacji technicznej kiedy to codziennie wpadania ja coraz to nowe pomysły. A jeden głupszy od drugiego. 😂 Ale człowiek musiał brnąć w tym idiotyźmie. Np. kazano mi szukać alternatora o napięciu 36V. 😂 I musiałam dzwonić do producentów i pytać o takowy. 😱 A najlepiej to jest na produkcji. Źle zaplanowane i zorganizowana praca. 🤭 I człowiek przez tydzień robi coś innego bo nie ma np. części. A potem chcą żeby w jeden dzień wszystko nadrobić. A jak nie to nadgodziny albo praca w sobotę 😱 I sobie człowiek myśli, że zarządzają niby ci najlepsi. Jak się czyta ogłoszenie o pracę to takie wymagania, że ho, go! Najlepsi 😂 To akurat wygląda tak jak z tą Panią, o której wspomniałem na początku 😱

 • Doświadczony 2022-08-12 21:34:04

  Tu się nigdy nic nie zmieni, problem jest taki , że tu wszyscy się na wszystko godzą i Szefy to wykorzystują .... A tylko po cichu Ci będą pierd...ć że im to nie odpowiada . Wieczny zajob trochę groszy więcej , a g...o z życia, a pracodawcy zacierają ręce bo 2 głupków z nadgodzinami równa się 1 kolejny etat gratis bo robią zamiast tej 3ciej niewidocznej osoby.... Naród niewolników, Żydzi i inni się z nas śmieją i poniewierają

 • Stefan 2022-08-12 16:05:20

  Odkrywczy artykuł. Pulitzer się należy i platynowy goniec za refleks szachisty ;) Jak się ma tchórzliwą mentalność lub jest skrzywionym psychicznie pracoholikiem to tak jest. Szkoda dalej komentować. Takie rzeczy się zgłasza do PIP. Ale zaraz mi ktoś napisze czy nie wiem jak jest w Polsce i że naiwny jestem. W Polsce jest tak jak sobie na to sami pozwalamy. Na przestrzeni ostatnich lat naród polski zgnuśnial do reszty i z inteligencją też w nie najlepszej formie. Pora się przestać oszukiwać. Jak ktoś daje się wykorzystywać to niech dalej tkwi w tej "strefie komfortu".

 • K20 2022-08-12 14:40:16

  W mojej firmie zostaje się czasem dłużej, ale wybija to sobie innego dnia. Bilans wychodzi na zero, a czasem dobrze mieć możliwość wyjścia wcześniej czy to zwolnić nianie, która nie może dłużej zostać, czy wyskoczyć na rower, kiedy jest ładna pogoda. Nie wyobrażam sobie pracować za darmo w nadgodzinach. Ok, może 15 minut od czasu do czasu, aby coś domknąć, jest akceptowalne, ale kilkanaście godzin miesięcznie dla mnie nie. Co nie znaczy, że nie rozumiem. Ludzie potrzebują pracy, a firmy lubią nieuczciwe praktyki

 • Wiolka 2022-08-12 05:31:23

  Ja miałam to szczęście, że nigdy nie musiałam i nawet nie chcialam pracować po godzinach, a znam takich co za kasę będą siedzieć w firmie i 12 godzin. Ja dziękuję, nie chce tej kasy wolę odpocząć. Ale żeby za darmo po godzinach siedzieć...jeśli szefostwo zmusza do tego, to czas się zastanowić nad zmianą pracy, to nie zawsze jest możliwe od razu, ale tkwić w tym to też nie jest najlepsze wyjscie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA