PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nadchodzi trudny czas dla firm. Najgorszy początek 2023

  • Autor: PAP/KDS
  • 4 paź 2022 10:47

Polskie PKB wzrośnie w 2023 r. o 1,7 proc. - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według ekspertów najsłabszy ma być I kwartał 2023 r., gdy wzrost gospodarczy spowolni do ok. 0,2 proc.

Nadchodzi trudny czas dla firm. Najgorszy początek 2023
W ocenie analityków PIE "dołek spowolnienia przypadnie na I kwartał 2023 r. - wyniesie około 0,2 proc.". (fot. Unsplash/Aurelien Romain)
REKLAMA

W ocenie PIE globalne spowolnienie gospodarcze nie ominie Polski. "Spadek PKB będzie płytszy niż w Niemczech czy USA. Z uwagi na słabszą kondycję europejskich gospodarek rewidujemy prognozę PKB na przyszły rok - spodziewamy się, że wzrost w przyszłym roku sięgnie 1,7 proc." - prognozują eksperci we wrześniowym wydaniu "Miesięcznika Makroekonomicznego PIE".

W ocenie analityków PIE "dołek spowolnienia przypadnie na I kwartał 2023 r. - wyniesie około 0,2 proc.".

Zdaniem PIE wzrost gospodarczy w II połowie 2022 r. "będzie przyzwoity". Analitycy spodziewają się, że PKB w III kw. wyniesie ok. 3,6 proc.

Jak stwierdzono, polską gospodarkę wciąż napędza przemysł. Przypomniano, że w sierpniu produkcja wzrosła o 10,9 proc. "Pozytywnie zaskakuje też budownictwo - wzrost oscyluje wokół 6 proc." - zaznaczono.

Czytaj więcej: Oferują przekwalifikowanie do jednej z najbardziej rozwojowych branż. Oferta ważna od zaraz

Zwrócono uwagę, że na tym tle słabsze wyniki widoczne są w handlu detalicznym (4,2 proc.) - wydatki pojedynczych gospodarstw domowych maleją z powodu spadku siły nabywczej płac oraz wyższych kosztów obsługi kredytów.

"Wraz z zimą pojawi się znaczne spowolnienie wzrostu. Oczekujemy, że PKB w IV kw. wzrośnie o 1,4 proc." - ocenił PIE. Zdaniem ekspertów miesięczne wskaźniki nieznacznie pogorszą się, "niemniej na wynikach ciążyć będzie spadek zapasów".

W ocenie PIE odbicie nastąpi w II połowie 2023 r. - PKB będzie rosło o około 2-3 proc. "Finalna skala spowolnienia będzie jednak zależeć od wyników gospodarczych Niemiec i gospodarki światowej" - prognozuje PIE. Zaznacza, że silniejsze załamanie wyników w strefie euro będzie widoczne także w Polsce.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadchodzi trudny czas dla firm. Najgorszy początek 2023

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA