PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nadchodzi rok pod znakiem zaciśniętego pasa. Oto największe wyzwania

  • km
  • 29 gru 2022 20:00

Niepewność, która od wybuchu pandemii towarzyszy przedsiębiorcom, w 2022 roku przybrała dodatkowo na sile za sprawą m.in. wojny w Ukrainie, rosnącej inflacji oraz kryzysu energetycznego. - W przyszłym roku nie będzie lepiej. Pracodawcy będą musieli mierzyć się z długofalowymi konsekwencjami tych zdarzeń, a także stawiać czoło m.in. rosnącym oczekiwaniom pracowników z „pokolenia Z” - nie pozostawia złudzeń Wojciech Ratajczyk, wiceprezes Polskiego Forum HR i prezes agencji zatrudnienia Trenkwalder. Będzie to rok pod znakiem zaciśniętego pasa.

Nadchodzi rok pod znakiem zaciśniętego pasa. Oto największe wyzwania
- Niepewność z nami już pozostanie i to na wysokim poziomie - mówi Wojciech Ratajczyk (fot. Ben White/Unsplash)
REKLAMA
  • Rok 2022 na rynku pracy upłynął pod znakiem postępującej cyfryzacji, zielonej transformacji oraz rekordowo niskiego bezrobocia.
  • Jednak jak wynika z międzynarodowego badania Grant Thornton, w najbliższych 12 miesiącach pracodawcy planują raczej redukować niż tworzyć miejsca pracy.
  • Jednym z trendów, który mocniej zarysuje się na rynku pracy w 2023 roku, będzie postępująca transformacja. Zarówno cyfrowa, której dynamiczne przyspieszenie obserwujemy od początku pandemii, jak i energetyczna.

Po pandemicznych 2020 i 2021 latach, które dotknęły niemal każdą branżę, wszyscy myśleli, że sytuacja w gospodarce i na rynku pracy zacznie się stabilizować. Nikt nie przewidział jednak wojny w Ukrainie oraz lawiny zdarzeń, które za sobą pociągnie, w tym m.in. odpływu tysięcy ukraińskich mężczyzn z polskiego rynku pracy, fali migracji ukraińskich kobiet czy wreszcie inflacji i kryzysu energetycznego.

Rok 2022 na rynku pracy upłynął także pod znakiem postępującej cyfryzacji, zielonej transformacji oraz rekordowo niskiego bezrobocia.

– Słowem, które najlepiej opisuje sytuację na rynku pracy w mijającym roku, jest niepewność. Towarzyszyła nam ona już od kilku lat i wiele firm nauczyło się z nią sprawnie funkcjonować, dostosowując elastycznie swoje strategie do zmieniających się warunków. Ta niepewność z nami już pozostanie i to na wysokim poziomie. W przyszłym roku będzie ona wypadkową ogromnych przemian, które się dzieją obecnie – zarówno w gospodarce i polityce światowej, jak i w technologii czy społeczeństwie – mówi Wojciech Ratajczyk, wiceprezes Polskiego Forum HR i prezes agencji zatrudnienia Trenkwalder.

Zobacz: 18 polskich menedżerów radzi, jak wygrywać walkę o najlepszych pracowników

Czego więc możemy spodziewać się w przyszłym roku jeśli chodzi o kwestie związane z rynkiem pracy?

Rok pod znakiem zaciśniętego pasa

Mijający rok był jednym z najlepszych w historii, jeśli chodzi o rekrutacje stałe. W przypadku pracy tymczasowej firmy starały się utrzymać równowagę pomiędzy elastycznością a utrzymaniem obecnych zespołów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadchodzi rok pod znakiem zaciśniętego pasa. Oto największe wyzwania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA