PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Nadchodzi ich czas, tymczasem do spłaty mają 993 mln zł długu po pandemii

  • Autor: PAP/KDS
  • 12 cze 2022 8:38

Długi branży noclegowej spadły w pandemii do 993 mln zł, ale przybyło firm z problemami finansowymi - wynika z danych BIG InfoMonitor. Najbardziej ucierpiały ośrodki kolonijne, kwatery, agroturystyka i schroniska młodzieżowe, których zadłużenie wobec kontrahentów wzrosło o ponad 60 proc.

Nadchodzi ich czas, tymczasem do spłaty mają 993 mln zł długu po pandemii
Wojna w Ukrainie obecnie dodatkowo obniża zainteresowanie zagranicznych turystów przyjazdem do Polski. (fot. Unsplash/Laurentiu Morariu)
REKLAMA
  • Nieopłacone faktury i raty kredytów ma prawie 2000 noclegowych biznesów. Wśród hoteli problemy z regulowaniem zobowiązań ma co 12 - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.
  • Największe problemy, mimo spadku zaległości o 184 mln zł, mają obiekty hotelowe: hotele, pensjonaty, motele i hostele. Wśród nich 8 proc. (953 firmy - aktywne, zawieszone i zamknięte) to przedsiębiorstwa z przeterminowanymi zobowiązaniami na łączną kwotę 838 mln zł.
  • Najbardziej jednak pandemia dała się we znaki ośrodkom kolonijnym, kwaterom, domkom letniskowym, agroturystyce i schroniskom młodzieżowym. Saldo ich zadłużenia wzrosło o ponad 60 proc., szczególnie w drugim roku pandemii, do kwoty niemal 148 mln zł. Przybyło też 116 dłużników - jest ich 827.

W marcu 2022 podmiotów nieradzących sobie z regulowaniem faktur i rat kredytów było 1916 (firmy aktywne, zawieszone i zamknięte). To o niemal 150 więcej niż rok wcześniej i ponad 250 więcej niż na początku pandemii. Spadła jednak suma ich niespłaconego zadłużenia. Na koniec pierwszego kwartału 2022 było to 992 mln 870 tys. 845 zł - o 68 mln zł mniej niż przed rokiem i ponad 124 mln zł niżej niż w marcu 2020.

Największa liczba firm oferujących zakwaterowanie widniejących z przeterminowanymi długami w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK (min. 500 zł raty opóźnionej w spłacie o co najmniej 30 dni) jest zlokalizowana w województwie mazowieckim, gdzie 331 przedsiębiorstw jest zadłużonych na ponad 146 mln zł. Mazowsze było tym regionem, który w pierwszym roku pandemii stracił najwięcej turystów.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pod względem sumy zaległości przoduje województwo dolnośląskie, gdzie łączna wysokość przeterminowanych zobowiązań hoteli i innych firm oferujących noclegi przekracza 245 mln zł. Na drugim miejscu jest województwo łódzkie (148 mln zł). Najmniej zadłużone jest świętokrzyskie, gdzie suma zaległości 32 podmiotów figurujących w obu bazach wynosi nieco ponad 717 tys. zł.

Czytaj więcej: Firmy pod ścianą. Ponad połowa pracowników może rzucić papierami

"W pierwszym kwartale 2022 zaległości branży spadły poniżej 1 mld zł, ale wzrost liczby niesolidnych dłużników przyspieszył. Wyjście z tak poważnej spirali zadłużenia wymaga czasu i dobrej koniunktury na świadczone usługi. Niestety tym razem nie sprzyja galopująca inflacja i obawy związane z wojną" - stwierdził Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor prowadzącego rejestr dłużników konsumentów i firm, komentując dla PAP dane dot. zadłużenia sektora noclegowego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadchodzi ich czas, tymczasem do spłaty mają 993 mln zł długu po pandemii

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA