Nadchodzi era pracownika. Firmy muszą zaangażować się w zarządzanie wiekiem

Odchodzi era pracodawcy, nadchodzi era pracownika. Firmy będą musiały się przekonać do starszych i doświadczonych osób. Zadanie ma ułatwić nowelizacja przepisów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nadchodzi era pracownika. Firmy muszą zaangażować się w zarządzanie wiekiem

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 wrz 2014 11:02


Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z „Gazetą Dziennikiem Prawnym” mówi o tym, jak resort pracy walczy z bezrobociem w grupie 50+. Co czwarta osoba bez pracy należy do tej grupy.

- Zmieniliśmy ustawę o promocji zatrudnienia, która przewiduje specjalny pakiet pomocowy kierowany właśnie do starszych pracowników. Przewiduje on nawet 24-miesięczne dofinansowanie zatrudnienia starszych pracowników. Mogą też liczyć na wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji czy poszukiwaniu pracy. Profilowanie bezrobotnych pozwoli lepiej dopasować adresowaną pomoc do indywidualnych potrzeb osób bez pracy - wyjaśnia minister pracy.

Czytaj też: Pracodawcy w szachu: Rynek należy do kandydatów i teraz oni dyktują warunki

Kosiniak-Kamysz dodaje, że kontynuowany jest również program „Solidarność pokoleń". Firmy zatrudniające osoby 50+ mogą także liczyć na zwolnienie z wpłat na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jeśli zatrudniony powyżej 50 roku życia przebywa na zwolnieniu lekarskim, pracodawca pokrywa koszty zaledwie przez 14 dni.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: mam nadzieję, że uda się wprowadzić kwotową waloryzację emerytur

Opór firm przed zatrudnianiem osób 50+ niestety wynika także z mentalności. - Nie wszystkich jesteśmy w stanie zmienić ustawą, rozporządzeniem czy pieniędzmi. Dlatego uważam, że tak ważne jest zaangażowanie samych firm w zarządzanie wiekiem. Ale tego nie narzucimy pracodawcom - komentuje Kosiniak-Kamysz.

Minister pracy dodaje także, że nadchodzi era pracownika, dlatego też firmy będą musiały zatrudniać osoby starsze, ponieważ w 2015 - 2016 r. to oni będą stanowić bazę zatrudnieniową.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.