PARTNERZY PORTALU

Nadchodzi duża zmiana dla polskich firm. Będą nowe obowiązki

  • Autor: PAP/JP
  • 28 lis 2022 12:27

Rada UE ostatecznie zatwierdziła w poniedziałek dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Oznacza to, że przedsiębiorstwa wkrótce będą musiały publikować szczegółowe informacje o kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Nadchodzi duża zmiana dla polskich firm. Będą nowe obowiązki
(fot. Gabrielle Henderson/Unsplash)
REKLAMA

"Nowe przepisy zwiększą odpowiedzialność przedsiębiorstw, jeśli chodzi o ich wpływ na społeczeństwo, i ukierunkują je na gospodarkę, która przynosi korzyści obywatelom i środowisku. Dane na temat śladu środowiskowego i społecznego byłyby dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Jednocześnie nowe rozszerzone wymogi są dostosowane do rozmiaru przedsiębiorstw i zapewniają im dostatecznie długi okres przejściowy na przygotowanie się" - wyjaśnił minister przemysłu i handlu Czech Jozef Sikela, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Czytaj też: Ważne zmiany w ZUS. Zobacz, na co się przygotować od nowego roku

W praktyce przedsiębiorstwa będą musiały informować o tym, "jak ich model biznesowy wpływa na ich zrównoważoność, i jak zewnętrzne czynniki zrównoważonego rozwoju (takie jak zmiana klimatu lub prawa człowieka) wpływają na ich działalność" - czytamy w komunikacie Rady UE. Dzięki tym informacjom "inwestorzy i inne zainteresowane strony będą mogli podejmować świadome decyzje w kwestiach zrównoważonego rozwoju".

Czytaj też: Rewolucja w urzędach pracy. To koniec pośredniaków, jakie znamy

Nowe przepisy o sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju będą mieć zastosowanie do dużych przedsiębiorstw użyteczności publicznej zatrudniających ponad 500 pracowników, wszystkich dużych przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 pracowników i mających obrót w wysokości 40 mln euro i do wszystkich przedsiębiorstw notowanych na rynkach regulowanych, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw.

Przepisy dotyczą też MŚP z uwzględnieniem ich specyfiki. W okresie przejściowym mogą one skorzystać z odstępstwa - będą zwolnione ze stosowania dyrektywy do 2028 r.

Jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa pozaeuropejskie, one także muszą przedstawiać sprawozdania ze zrównoważonego rozwoju, o ile generują w UE ponad 150 mln euro przychodów netto ze sprzedaży i mają tu co najmniej jedną jednostkę zależną lub jeden oddział. Powinny przedstawiać sprawozdania o swoim oddziaływaniu we wskazanych w dyrektywie kwestiach z zakresu środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadchodzi duża zmiana dla polskich firm. Będą nowe obowiązki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA