PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Nadchodzą ciężkie czasy. Pracownicy muszą się na nie przygotować

  • jk
  • 16 sie 2022 10:59

Słowo "kryzys" ekonomiści na całym świecie odmieniają teraz przez wszystkie przypadki. Pracownicy powinni przeanalizować swoją sytuację pod kątem stabilności i bezpieczeństwa zatrudnienia. Nawet jeśli miałoby to oznaczać niższe zarobki, lepiej zdecydować się na stałe zatrudnienie w polskiej fabryce niż sezonową pracę za granicą.

Nadchodzą ciężkie czasy. Pracownicy muszą się na nie przygotować
Pogorszenie nastrojów przedsiębiorców na świecie wynika z kilku głównych czynników (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • W Niemczech wartość indeksu nastrojów przedsiębiorców spadła do najniższego poziomu od ponad dwóch lat, a w Polsce Miesięczny Indeks Koniunktury pokazuje przewagę nastrojów negatywnych.
  • Wybór stabilizacji i bezpieczeństwa powinien być teraz dla pracowników priorytetem.
  • W trudniejszej sytuacji są pracownicy turystyki, hoteli i restauracji, gdzie nagminne są umowy zlecenia. Bezpieczniej jest w sektorze motoryzacyjnym, AGD/RTV i magazynach.

Wartość indeksu obrazującego nastroje niemieckich przedsiębiorców spadła w lipcu br. do poziomu 88,6. To najniższy poziom od ponad dwóch lat. To też niższy odczyt, niż oczekiwał rynek. Natomiast Miesięczny Indeks Koniunktury Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego spadł w sierpniu br. o 3,8 pkt., do poziomu 98,6 pkt. Po raz pierwszy od lutego 2022 r. odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego, co oznacza przewagę nastrojów negatywnych.

Pogorszenie nastrojów przedsiębiorców na świecie wynika z kilku głównych czynników. Przede wszystkim z niepewności i nieprzewidywalności warunków gospodarczych oraz wojny w Ukrainie, która skutkuje wzrostem cen energii, a także osłabieniem wyników sprzedażowych i popytu na dobra i usługi.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Przed nami trudniejszy gospodarczo moment, który będzie dotyczył praktycznie całego świata. Przypomnę, że prof. Krzysztof Piech przedstawił ostatnio pesymistyczną wizję przyszłości, mówiąc, że wiele krajów zbankrutuje, w tym państwa Afryki i Ameryki Łacińskiej. Trudności dotkną też Ukrainę oraz Białoruś. Wiele mówi się o tym, że państwa przestaną tak mocno skupiać się na opiekuńczości wobec swoich obywateli, a te siły przerzucą na obronność i energetykę. W Polsce fundamenty gospodarki są mocne, ale to nie znaczy, że kryzys nas nie dotknie. Dlatego jest to idealny moment dla pracowników na przemyślenie tego, co naprawdę ważne. Nie powtarzajmy błędów z pandemii, która pokazała, że w najgorszej sytuacji były te osoby, które pracowały na umowach zlecenia czy w szarej strefie – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Coraz mniej ofert pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nadchodzą ciężkie czasy. Pracownicy muszą się na nie przygotować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Enginner 2022-08-17 08:57:18

    Brakuje pracownikow to Inglot bredzi

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA