Na wakacje służbowym autem: O czym pracodawca powinien pamiętać zezwalając pracownikowi na wyjazd?

• Coraz więcej polskich firm udostępnia swoim pracownikom samochody służbowe do celów prywatnych, również podczas urlopu.
• Przed wakacyjną wyprawą firmowym autem trzeba pamiętać o wielu rzeczach.
• Auto powinno zostać precyzyjnie opisane w polityce flotowej firmy.
• Zapoznanie pracownika z polityką flotową firmy powinno zostać potwierdzone pisemnie przez obie strony.
• Koniecznie jest uregulowanie kwestii dot. m.in. kosztów związanych z eksploatacją samochodu czy odpowiedzialności w przypadku kolizji lub awarii.
• Przekroczenie granicy służbowym autem wymaga zgody właściciela pojazdu, w tym wypadku firmy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na wakacje służbowym autem: O czym pracodawca powinien pamiętać zezwalając pracownikowi na wyjazd?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

4 lip 2016 13:20


Auto w biznesie już dawno przestało być jedynie środkiem transportu i narzędziem pracy – obecnie w wielu przedsiębiorstwach to istotny dodatek do wynagrodzenia, który zwiększa zaangażowanie i lojalność kadr. Zezwalając pracownikowi na wakacyjny wyjazd firmowym samochodem pracodawca powinien pamiętać o wielu rzeczach by uniknąć niepotrzebnych kosztów i nieporozumień.

Zweryfikowanie polityki flotowej w firmie

Jeszcze do niedawna polityki flotowe w postaci regulaminów lub procedur tworzone były zazwyczaj w dużych firmach, posiadających kilkadziesiąt lub kilkaset samochodów. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw z sektora MŚP reguluje na piśmie kwestie związane z nabywaniem, użytkowaniem i wymianą samochodów służbowych. To, w jakim zakresie pojazdy firmowe mogą być wykorzystywane przez pracowników, a także jakie obowiązki na nich spoczywają w związku z eksploatacją aut, powinno zostać precyzyjnie opisane w polityce flotowej firmy, z którą pracownik osobiście musi się zapoznać.

Czytaj też: Luksusowe auto służbowe to nie tylko fanaberia szefa

- Coraz częściej firmy umożliwiają pracownikom korzystanie z aut służbowych bez żadnych ograniczeń, również w dni wolne, w tym w trakcie urlopu. Kwestie dotyczące tego, w jakich sytuacjach i na jakich zasadach pracownik może korzystać z auta po pracy, powinny zostać uregulowane w polityce flotowej firmy. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych strat i nieporozumień z pracownikami – twierdzi Klaudia Kowalczyk marketing manager w Carefleet., jednej z polskich firm z branży Car Fleet Management.

Doprecyzowanie kluczowych kwestii

Oprócz zagadnień ogólnych, dotyczących zakresu wykorzystania firmowego auta do celów prywatnych, w polityce flotowej powinny zostać ponadto uregulowane takie kwestie, jak koszty związane z jego eksploatacją czy odpowiedzialność w przypadku kolizji lub awarii.

Pracownik może zostać obciążony kosztami napraw samochodu firmowego również wtedy, kiedy uległ on poważnemu uszkodzeniu na skutek nieprawidłowej eksploatacji (fot.mat.pras.) Pracownik może zostać obciążony kosztami napraw samochodu firmowego również wtedy, kiedy uległ on poważnemu uszkodzeniu na skutek nieprawidłowej eksploatacji (fot.mat.pras.)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.