PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Na tropie korporacyjnego oszusta. Jak go złapać i się z nim rozprawić?

Kradzieże, nadużycia przy zakupach, korupcja, przekupstwo, cyberprzestępczość czy manipulacje księgowe to najczęstsze nadużycia, których dopuszczają się pracownicy firm w Polsce. Jak z tym walczyć?

Na tropie korporacyjnego oszusta. Jak go złapać i się z nim rozprawić?
REKLAMA

Wykrycie przekrętu w firmie nie jest łatwe, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że ponad połowa z nich (53 proc. według badania KPMG), jest dokonywana przez członków ścisłego kierownictwa spółek. Nawet jeśli pracownicy wiedzą, co jest grane, z obawy o utratę pracy - milczą.

W takich wypadkach nieoceniona jest możliwość anonimowego zaraportowania zaobserwowanych nieprawidłowości, np. do przedstawicieli właścicieli, a jeszcze lepiej - do niezależnej komisji zajmującej się zagadnieniami z zakresu etyki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Polsce jednak, narzędzia kultury korporacyjnej, takie jak systemy anonimowego informowania (whise-blowing) są zdecydowanie niedoceniane. Jak wynika z raportu PwC „Global Economic Crime Survey 2014", w ten sposób w naszym kraju wykryto jedynie 6 proc. nadużyć, podczas gdy na świecie aż 23 proc.

Może się to jednak zmienić, bo straty ponoszone przez firmy w wyniku nadużyć są coraz większe. Dla co czwartej badanej przez PwC firmy to 3 mln zł w plecy, dla co piątej - nawet 15 mln zł.

Nasuwa się pytanie, czy udostępnienie pracownikowi narzędzia do bezpiecznego raportowania zauważanych przez niego nadużyć sprawi, że będzie on z niego korzystać, a mówiąc wprost: kablować?

Jak wynika z danych PwC, u 9 proc. przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na wdrożenie systemu raportowania, było one w użyciu w ciągu ostatnich dwóch lat ponad sto razy.

CBOS na zamówienie Fundacji Stefana Batorego w 2012 r. przeprowadził ciekawe badanie: „Bohaterowie czy donosiciele? - Co Polacy myślą o osobach ujawniających nieprawidłowości w miejscu pracy?".

- W jednym z pytań zapytano respondentów, czy właściwym jest poinformowanie przełożonego o tym, że ich kolega tankuje do prywatnego samochodu paliwo kupione na koszt firmy - opowiada Mieszko Maj, psycholog organizacji z Instytutu Analiz im. Karola Gaussa.

Co się okazało? 56,9 proc. osób badanych odpowiedziało, że takie zachowanie jest właściwe, 30,5 proc. uznało takie zachowanie za niewłaściwe, a 12,6 proc. nie miało zdania na ten temat lub nie udzieliło odpowiedzi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na tropie korporacyjnego oszusta. Jak go złapać i się z nim rozprawić?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA