PARTNER PORTALU partner portalu

Na saksy. Połowa młodych Polaków rozważa wyjazd za pracą

Prawie co druga osoba myśląca o emigracji w celach zarobkowych nie skończyła jeszcze 34 lat. Firma TransferGo postanowiła przyjrzeć się temu zjawisku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na saksy. Połowa młodych Polaków rozważa wyjazd za pracą

  • Firma TransferGo, operator platformy do przelewów międzynarodowych przyjrzała się wysokiemu zainteresowaniu mlodych Polaków do emigracji zarobkowej.
  • Co piąty ankietowany chce zostać za granicą powyżej 1 roku, a niemal 7 proc. planuje wyjazd na stałe.
  • Z raportu dowiadujemy się również do których krajów młodzi chcą wyjeżdżać, z kim planują wyjechać i w jakich branżach chcieliby pracować.

Przez 15 lat obecności Polski w UE nawet 2,54 miliona polskich obywateli wyemigrowało z naszego kraju. Zgodnie z danymi z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” ok. 1,6 miliona Polaków aktywnych zawodowo lub będących potencjalnymi uczestnikami polskiego rynku pracy rozważa emigrację zarobkową.

TransferGo postanowiła sprawdzić plany Polaków w kwestii podjęcia przez nich pracy zarobkowej za granicą. Pierwszy wniosek płynący z badania TransferGo jest taki: aż 93 proc. respondentów bierze przykład ze swojego najbliższego otoczenia, ponieważ posiada (71 proc.) lub posiadało (22 proc.) bliskich i znajomych za granicą.

Wśród osób pracujących, w wieku między 18 a 35 lat, które rozważają emigrację, 68 proc. planuje pracować nie dłużej niż rok, z czego połowa myśli o wyjeździe na okres od dwóch miesięcy do pół roku. Prawie 7 proc. ankietowanych planuje zakup biletu tylko w jedną stronę.

Dokąd się wybierają?

Najpopularniejszą destynacją są Niemcy, które wskazał prawie co czwarty respondent. Na podium znalazły się jeszcze Holandia i Wielka Brytania z odpowiednio 12,5 proc. i 11,7 proc. głosów. Tuż za nimi znalazły się dwa kraje skandynawskie - Norwegia i Szwecja (8,5 proc. i 5,8 proc.), poza Europą respondenci wymieniali także Stany Zjednoczone (prawie 6 proc. wskazań).

Czytaj też: Przedsiębiorczość młodzieży jednym ze sposobów zapobiegania migracji

Planując wyjazd za granicę Polacy często zastanawiają się czy wyjeżdżać w pojedynkę, z bliskimi, czy może w grupie znajomych. Jak się okazuje, aż 45 proc. badanych planuje wyjazd z partnerem lub partnerką, a 34,3 proc. myśli o samotnej emigracji. Co ciekawe, na samotny wyjazd częściej decydują się panowie - tak wskazało 43,3 proc. z pytanych mężczyzn. Z kolei większość pań – 51,4 proc. ankietowanych - myśli o emigracji w towarzystwie partnera.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

IMHO 2019-06-20 02:10:31

Ceny i koszty utrzymania już wyższe niż w Niemczech. Pora zacząć konkurować wysokością wynagrodzenia.

Ania 2019-06-20 00:49:51

Mi zawsze wystarczało tylko CV, żeby dostać pracę, na której najbardziej mi zależało. Jest to zasługa kreatora Szybkie CV, dzięki któremu znalazłam bardzo oryginalny szablon, który wyróżnił mnie na tle konkurencji.