Na Podkarpaciu stopa bezrobocia w styczniu 2023 r. wyniosła 9,2 proc. W porównaniu do grudnia 2022 r. stopa wzrosła o 0,4 proc. W regionie bez pracy pozostaje 72 274 osoby – informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.

Jak dodał, w styczniu ub.r. stopa bezrobocia w regionie wynosiła 10,1 proc. - Wówczas liczba osób bezrobotnych wynosiła 79 529 osób. Zatem jeśli porównany dane r/r to mamy spadek liczby osób bez pracy o ponad 7 tysięcy - podkreślił kierownik wydziału ds. promocji i komunikacji społecznej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Krzysztof Powrózek.
Wzrost stopy bezrobocia w styczniu br. w porównaniu do grudnia ub.r. Powrózek tłumaczy m.in. zakończeniem pracy przez osoby, które zatrudnione była za granicą i powróciły do kraju.
- Nie ruszyły jeszcze też na dobre programy subsydiowanego zatrudnienia ani prace sezonowe. Pracodawcy w nadchodzących miesiącach zapewne zaoferują nowe miejsca zatrudnienia. Nastąpi również popyt na prace sezonowe, które czasowo będą mogły wchłonąć osoby chętne do wykonania niezbędnych prac w rolnictwie czy w budownictwie - dodał.
Podkarpacie można podzielić na dwie części. Ważne uprzemysłowienie
Kierownik z WUP przyznał, że na Podkarpaciu od lat są te same powiaty, w których jest wysoka stopa bezrobocia. Są to powiaty m.in. brzozowski (stopa bezrobocia 21,5 proc. ), leski (20 proc.), strzyżowski (18,9 proc.), niżański (18,4 proc.), przemyski (18,2, proc.), bieszczadzki (17,1 proc.), leżajski (15,8 proc.), przeworski (15,2 proc.), jasielski (13,4 proc.), jarosławski (12,0 proc.), lubaczowski (12,0 proc.) i ropczycko-sędziszowski (11,8 proc.)

KOMENTARZE (0)