×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Na home office organizacja pracy mocno kuleje. Co jeszcze trzeba poprawić?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 22 lip 2020 22:05

Organizacja, dostępność sprzętu oraz jakość łączy to trzy elementy, które zdaniem pracowników pracujących poza biurem wymagają największego usprawnienia.

Na home office organizacja pracy mocno kuleje. Co jeszcze trzeba poprawić?
Głównym problemem w home office jest organizacja pracy. (fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • O problemy z pracą zdalną zapytanych zostało 1240 pracowników, którzy w czasie epidemii koronawirusa pracowali zdalnie. Reprezentowali oni różne branże. 
  • Okazało się, że z perspektywy pracowników największą bolączkę stanowiła kiepska organizacja pracy. To na jej poprawę wskazywali najczęściej.
  • Z kolei dla firm największym wyzwaniem było dostarczenie sprzętu oraz zapewnienie odpowiednich standardów pracy.

Nowa sytuacja, w której wiele organizacji z dnia na dzień zmuszonych zostało do przejścia w tryb pracy zdalnej, wymagała od menedżerów wyjątkowo uważnego wsłuchania się w opinie zespołu. Jednak jest to bardzo trudne, kiedy pracownicy odczuwają niepokój związany z nową rzeczywistością, obawiają się o przyszłość i własną karierę. Jak wynika z raportu pt. „Które obszary w firmach są kluczowe dla efektywności pracy zdalnej” opracowanego przez psychologów z Instytutu Gaussa na podstawie badań Hinter.ai, organizacja pracy oraz dostęp do sprzętu najbardziej dały w kość w ostatnich tygodniach.

Organizacja do poprawki

Pracownicy, którzy wypełnili ankiety, największą liczbę koniecznych usprawnień w pracy zdalnej wskazali w takich obszarach jak organizacja (163), dostępność sprzętu (156) i jakość łączy oraz oprogramowania (105). Na kolejnych miejscach znalazły się takie kwestie jak programy komputerowe, przepływ informacji czy spotkania. 

Co dla pracowników w praktyce oznacza lepsza organizacja pracy? Mówią o wprowadzeniu elastycznych godzin pracy, organizowaniu przez przełożonych cotygodniowych spotkań, lepszym wykorzystaniu programów do pracy z zadaniami, ale również udoskonaleniu technicznych możliwości. Chodzi m.in. o udostępnienie podpisu elektronicznego czy przejście na elektroniczny obieg dokumentów. 

– Bardzo interesujące dla nas było wskazanie driverów, czyli dźwigni, które najlepiej usprawniają pracę zdalną. Istotny okazał się driver odpowiedzialny za poziom stresu odczuwalny przez pracowników. Okazało się, że wpływ na to ma między innymi organizacja pracy przez przełożonego – mówi Agnieszka Dej, HR manager Continental Opony Polska. – W aż 6 na 7 badanych firm takim driverem okazało się dostarczanie sprzętu do pracy zdalnej, w 5 – opracowane standardy takiej pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na home office organizacja pracy mocno kuleje. Co jeszcze trzeba poprawić?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA