PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Na granicy wszyscy mają nadzieję, że Polska to tylko chwilowy dom [REPORTAŻ]

Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, czy pomagać uciekającym z terenów Ukrainy, zapraszam na granicę. Słowo Дякую (dziękujemy) jest tu powtarzane na każdym kroku.

Na granicy wszyscy mają nadzieję, że Polska to tylko chwilowy dom [REPORTAŻ]
Granica polsko-ukraińska w Medyce (fot. PTWP)
REKLAMA
 • W niedzielę 6 marca polską granicę przekroczył milionowy uchodźca z objętej działaniami zbrojnymi Ukrainy. Z danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców wynika, że Ukrainę opuściło już ponad 1,7 mln obywateli.
 • Do Polski trafiają zorganizowanym transportem, prywatnymi samochodami, pieszo. Jeśli mają szczęście, mają przy sobie kilka walizek i plecaków. Najczęściej jednak ich bagaż ogranicza się do minimum.
 • Do Polski trafiają z różnych części Ukrainy. Donieck, Charków, Dniepr, Krzywy Róg, Odessa – stąd pochodzą spotkane przeze mnie rodziny. Czy wrócą do domu? Każdy ma taką nadzieję.

Irinę spotykam w pociągu. Jedzie z 14-letnim synem Vanią do Zabrza. Z Charkowa. Jej drugi syn, dwudziestoletni, jest we Lwowie – nie mógł opuścić Ukrainy. Pokazuje mi na komórce „świeże” zdjęcia swojego miasta. Bez łez może patrzeć na dwa pierwsze, później przeprasza i mówi, że nie da rady, że za dużo emocji. 

- Wiesz, to było miasto pełne studentów. Piękne. Dziś sama widzisz – mówi. Jadę z nimi dalej, niż wstępnie planowałam. Nie znają Śląska. Śledzą mapy Google'a. Wysiadamy na dworcu, proponuję podwózkę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Tak długo jechaliśmy. Musimy się przejść. Dziękujemy – mówi. Wymieniamy się numerami telefonów, proszę, by pozwolili sobie pomóc. Pozwolili.

W Charkowie była nauczycielką matematyki i fizyki. Z wykształcenia jest inżynierem energetykiem. W Polsce szukać będzie pracy. Dużo poniżej swoich kompetencji. Barierą jest język. Polski dopiero poznaje, choć powtórzenie nazw Jaworzno Szczakowa czy Krzeszowice poszło jej dość dobrze.

Takich rodzin jak Iriny są w Polsce dziesiątki, a może setki tysięcy. Zgodnie z wyliczeniami Straży Granicznej w niedzielę 6 marca przez polsko-ukraińską granicę przeszedł milionowy uchodźca. Część z nich zostanie w Polsce. Ma tu rodzinę, przyjaciół. Część, tak jak Irina, będzie budowała swoje życie od nowa. Dla niektórych Polska jest tylko przystankiem.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Na granicy wszyscy mają nadzieję, że Polska to tylko chwilowy dom [REPORTAŻ]

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • danagra 2022-03-15 10:00:19

  Już zwalniają siecówki polaków dając pierwszeństwo ukraińcom (Biedronka, Zabka). Do aptek mają być zatrudniane ukrainki, 500+, 12.000 zł na dziecko bezpłatna służba zdrowia, edukacja i co jeszcze?!!!! Proponuje im się dach nad głową i jedzenie, ale to za mało. Pójdziemy z torbami i już niedługo będziemy intruzami we własnym kraju. Moja bacia przyjęła pod dach rodzinę ukraińska (wikt i opierunek). po dwóch dniach poszli pieszo do miasta, bo oni nie chcą mieszkać na wsi! Czujecie czaczę?!! nauczyciele mają uczyć się ukraińskiego, a może ukraińcy powinni nauczyć się najpierw polskiego?!

 • 666 2022-03-14 18:39:37

  Eszcze z 2 miesiące i czkawką nam się odbije to przyjmowanie emigrantów z UA... Drenowanie budżetu to inwencja pisis.

 • DŻOK 2022-03-13 14:33:47

  To wspaniale ze pomagamy UKRAINIE. Ale ja mam pytanie , kiedy SPROWADZAMY do Polski rodziny z Z Kazachstanu?

 • Rafał 2022-03-12 21:13:48

  Część wróci po wojnie na Ukrainę, część jest tu tylko przejazdem, a niektórzy już tu zostaną. Co z nimi? Będą normalnie żyć, pracować, przyczyniać się do wzrostu gospodarczego. Ich dzieci będą płynnie mówić po polsku już bez akcentu. Nie będą za to żyć na koszt społeczeństwa , gwałcić kobiet czy podkładać bomb, tak jak to robią emigranci w krajach zachodniej Europy. Powinniśmy się cieszyć że tacy ludzie do nas przybywają, mogłoby być dużo gorzej.

 • technolog 2022-03-11 13:19:20

  jak widze ten Tryzob na paszportach ukraincow to przypomina mi sie zaraz film Ogniomistrz Kalen

  • dANAGRA 2022-03-15 10:12:59

   MÓJ DZIADEK W GROBIE SIĘ PRZERWACA.! WYMORDOWALI CAŁĄ WIEŚ. A my już o niczym nie pamietamy?!

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA