PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Musimy zwiększyć aktywność, a robimy wszystko, by nie opłacało się pracować

Sprawa jest w zasadzie prosta. Polska w IV kwartale 2024 roku musi przedstawić Komisji Europejskiej raport z działań, które podnoszą efektywny wiek emerytalny. To jeden z kamieni milowych, które muszą zostać bezwzględnie spełnione, abyśmy otrzymali wypłatę z Funduszu Odbudowy. Ministerstwo uspokaja i zapewnia, że działania, jakie są realizowane, powinny wystarczyć. Eksperci są innego zdania i podkreślają, że w Polsce często nie opłaca się pozostać dłużej na rynku pracy. Nawet jeśli chcemy i mamy takie możliwości.

Musimy zwiększyć aktywność, a robimy wszystko, by nie opłacało się pracować
Na 850 tys. bezrobotnych 228 tys. to osoby powyżej 50. roku życia (fot. Jeff Sheldon/Unsplash)
REKLAMA
 • W ostatnich dziesięciu latach liczba osób w wieku poprodukcyjnym (powyżej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) wzrosła o 1,8 mln.
 • Kamień milowy nr 68 KPO zakłada, że rząd powinien prowadzić działania na rzecz „podniesienia efektywnego wieku emerytalnego”.
 • - Fundamentalnym założeniem powinno być przekonanie w społeczeństwie, że "praca się opłaca". Z całą pewnością zasadne jest utrzymanie emerytalnego postulatu "ile odłożysz, tyle dostaniesz", ale uzupełnionego o oszczędzanie w ramach PPE, PPK, IKE czy IKZE - zauważa prezes Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek.

W Polsce współczynnik aktywności zawodowej osób starszych jest jednym z niższych wśród krajów Unii Europejskiej. Na 850 tys. bezrobotnych - 228 tys. to osoby powyżej 50 roku życia. To prawie 27 proc. I jak podkreślał podczas sejmowego wystąpienia Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, "to największa grupa bezrobotnych w całej populacji". To nie są dobre informacje co najmniej z dwóch powodów.

Po pierwsze - demografia. W ostatnich dziesięciu latach liczba osób w wieku poprodukcyjnym (powyżej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) wzrosła o 1,8 mln (liczba osób młodszych – skurczyła się o 2,1 mln.). To oznacza, że stanowią oni 21,8 proc. społeczeństwa. Dla przykładu, w 2011 roku było to 16,9 proc., a w 2002 roku - 15 proc. (dane spisów powszechnych).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przeczytaj: Europa starzeje się coraz bardziej. Polska nie jest wyjątkiem

Po drugie - pieniądze. Mamy 280 kamieni milowych, jakie muszą zostać bezwzględnie spełnione, byśmy mogli liczyć na wypłatę unijnych środków na Krajowy Plan Odbudowy. 68. kamień milowy dotyczy podnoszenia efektywnego wieku emerytalnego.

- Niezależnie od tego, co jest zapisane w KPO, sprawa jest poważna i długookresowa. Bezdyskusyjnie nasz okres aktywności ekonomicznej musi być dłuższy. To nie wynika z czyjegokolwiek widzimisię, to jest obiektywna rzeczywistość. Musimy wziąć pod uwagę nasze życie. Żyjemy dłużej i pracujemy krócej niż nasi dziadowie - mówi w rozmowie z PulsHR.pl kierownik Katedry Ekonomii SGH prof. dr hab. Marek Góra.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Musimy zwiększyć aktywność, a robimy wszystko, by nie opłacało się pracować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Marek 2022-07-08 23:01:59

  Kolejna manipulacja ludźmi. Pracuj i pracuj aż ci garb wyrośnie. Tymczasem nie widzę statystyk z ostatnich lat ile osób starszych na emeryturach umiera. Proste czym dłużej pracujesz tym większa szansa, że emerytury nie dożyjesz. Niech zaczną dopłacać do emerytury tym którzy się zdecydowali dużej pracować to pogadamy.

 • Renata 2022-07-08 18:40:39

  Nie żyjemy po to aby pracować, pracujemy po to aby żyć. W Polsce dużo ludzi 60+ jest schorowanych, wymęczonych pracą. Dajmy im odpocząć zanim odejdą na tamten świat.

 • Yep 2022-07-07 12:15:16

  Ja się odniosę do tytułu artykułu - "ROBIMY WSZYSTKO BY NIE OPŁACAŁO SIĘ PRACOWAĆ". Chciałbym zauważyć, że to czy opłaca się pracować leży w gestii pracodawcy - jak dobrze zapłaci to się opłaca pracowac, a jak źle to się nie opłaca. Ot cała filozofia.

  • Gaja 555 2022-07-08 22:54:21

   Bzdura. A co pracodawcą to cyborg który nie ma rodziny? Dobrze zapłaci?😁😁😁😁 za co ? Za to. że będzie emeryta dużej trzymał?widać że zupełnie nie masz pojęcia o prowadzeniu firmy i kosztach utrzymania pracownika. Otwórz firmę i płać chętnie się przyjmę do pracy😁😁😁

 • Kaszubski lekarz 2022-07-07 11:15:51

  Kiedy koniec Eurochlewu?

 • Teodoryk 2022-07-07 10:52:00

  Nie dostaniemy grosza z KPO . Rozważania o kamieniach milowych planu , który nie zostanie zrealizowany , to tylko bicie piany . UE całym swoim lewackim działaniem wskazuje ze tylko DORADZTWO się opłaca

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA