×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

MRPiPS zaproponuje przekazanie urzędów pracy w gestię administracji rządowej

  • Autor: PAP/JS
  • 23 sty 2017 15:20

• Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zaproponuje przekazanie urzędów pracy z samorządów w gestię administracji rządowej - potwierdził wiceminister w tym resorcie Stanisław Szwed.
• Jego zdaniem przyczyniłoby się to do poprawy efektywności pracy urzędów.

MRPiPS zaproponuje przekazanie urzędów pracy w gestię administracji rządowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

"Jeżeli rząd ma odpowiadać za bezrobocie, to również chce mieć większy wpływ na to, jak środki (m.in. na aktywizację bezrobotnych - red) są wydawane, jak poprawić efektywność, i gdzie te środki kierować, patrząc na mapę Polski" - wyjaśnił w Katowicach wiceminister, tłumacząc ministerialną propozycję przekazania urzędów pracy w pieczę rządu, o czym pisaliśmy już w grudniu przy okazji wywiadu z wiceminstrem Szwedem: Nowa ustawa o instytucjach rynku pracy i promocji zatrudnienia. Urzędy pracy powinny być bardziej aktywne.

Szwed uczestniczył w śląskich obchodach przypadającego 27 stycznia Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Ocenił, że święto pracowników urzędów pracy to nie tylko dobra okazja do podziękowania za ich pracę, ale także sposobność do dyskusji o przyszłości działania tych urzędów. Przyznał, że propozycja przekazania urzędów pracy w nadzór administracji rządowej może wywołać emocje i będzie przedmiotem dyskusji.

"Ta propozycja wyjdzie z naszej strony, ze strony ministerstwa. Zobaczymy, jakie będą końcowe efekty tej naszej propozycji. Uważamy, że jeżeli - jako rząd, ministerstwo - odpowiadamy za sytuację na rynku pracy, to też chcemy mieć większy wpływ, z jednej strony na wydawanie środków, ale też na inne działania, które będą podejmowane" - powiedział.

Według wiceministra, przy obecnej ustawie "w wielu przypadkach urzędy pracy mają skrępowane ręce; nie są w stanie pomagać, bo ustawa w jakimś momencie im to uniemożliwia". Jego zdaniem uelastycznienie pracy urzędów pozwoli lepiej dopierać instrumenty wsparcia do potrzeb w poszczególnych regionach. Podporządkowanie urzędów administracji rządowej ma też zwiększyć możliwość szybkiego reagowania w wymagających tego sytuacjach, w formie np. programów specjalnych.

"Położymy nacisk na zastosowanie programów specjalnych, w sytuacjach wymagających wsparcia - urząd pracy będzie miał wtedy szansę udzielić pomocy" - wyjaśnił Szwed. Jego zdaniem przygotowywane zmiany mają z jednej strony - jak mówił - "poluzować" działania z urzędów, z drugiej - zapewnić nad nimi kontrolę, by "środki były efektywnie i skutecznie wydawane", a instrumenty wsparcia dobierane odpowiednio do potrzeb.

Resort rodziny i pracy szykuje nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, chcąc usprawnić działanie urzędów i poprawić skuteczność aktywizacji osób bezrobotnych, szacowaną dziś na niewiele ponad 50 proc. Jednym z proponowanych działań ma być np. zniesienie obowiązku profilowania bezrobotnych w urzędach pracy - obecnie od zakwalifikowania do jednego z trzech profili zależą instrumenty wsparcia, z jakich może skorzystać osoba bezrobotna.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MRPiPS zaproponuje przekazanie urzędów pracy w gestię administracji rządowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA