×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

MRPiPS: Rośnie liczba urlopów rodzicielskich

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało najnowsze dane na temat zainteresowania urlopami rodzicielskimi. Okazuje się, że z tego rozwiązania korzysta coraz więcej rodziców. Resort planuje też czat internetowy, w trakcie którego eksperci odpowiedzą  na pytania dotyczące urlopów dla rodziców.

MRPiPS: Rośnie liczba urlopów rodzicielskich
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak podaje resort rodziny, w sumie z urlopów macierzyńskich, rodzicielskich i ojcowskich skorzystało od stycznia do października br. 635,4 tys. osób, w tym 305,7 tys. w październiku. Tylko na urlopy rodzicielskie zdecydowało się 361,4 tys. osób, w tym 3,7 tys. mężczyzn.

Okazuje się, że coraz więcej ojców korzysta z przysługującego im dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Od stycznia do października tego roku skorzystało z niego 147,2 tys. mężczyzn - 27,7 tys. w samym październiku. Na wybranie urlopu ojcowie mają dwa lata od narodzin dziecka. Wolne mogą podzielić na dwie części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka.

Resort przypomina, że od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). W sumie rodzice z nowo narodzonym dzieckiem mogą spędzić 52 tygodnie.

- Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą. W okresie od stycznia października 2017 r. z tego prawa skorzystało 11,9 tys. mężczyzn - wyliczają w resorcie.

Urlop rodzicielski przysługuje bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Można go wybrać jednorazowo - w całości, lub maksymalnie w 4 częściach. Rodzice mają czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu, ani zwolnić go w jego trakcie.

Osoby, które mają jakiekolwiek pytania związane z urlopami dla rodziców mogą wziąć udział w specjalnym czacie. Wirtualne spotkanie z ekspertami z resortu rodziny zaplanowano we wtorek, 28 listopada między godz. 10 a 12. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MRPiPS: Rośnie liczba urlopów rodzicielskich

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA