PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Motywacja, systemy premiowe, zarobki: Pieniądze nie budują zaangażowania?

- Większość ludzi pracuje, by zarabiać. Pieniądze są potrzebne. Jak tlen dla organizmu. Jednak żyjemy jako ludzie nie tylko po to, aby oddychać – mówi Darek Dobrzyniecki, wiceprezes Persona Global Polska.

Motywacja, systemy premiowe, zarobki: Pieniądze nie budują zaangażowania?
Jak podkreśla Robert Reinfuss, kadra menedżerska sądzi, że zarządza stosując systemy premiowe. Nic bardziej mylnego. (Fot. Fotolia)
REKLAMA

Jak wynika z badania "Barometr Pracownika 2015" przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie firmy Edenred, ok. 40 proc. pracowników w Polsce uważa, że ich motywacja do pracy jest coraz mniejsza – to 5-procentowy wzrost tego odsetka w porównaniu z ubiegłorocznymi wynikami badania.

- To są skutki stosowania kija i marchewki na dłuższą metę. Może przez pierwsze 5 czy 10 lat życia zawodowego ludzie to wytrzymują. Oszukują się i zagłuszają wewnętrzny głos, próbując dostosować do starszych kolegów. Skutkiem jednak w dłuższej perspektywie jest najczęściej frustracja, zmęczenie, a niejednokrotnie depresja – komentuje Darek Dobrzyniecki, wiceprezes Persona Global Polska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pieniądze nie motywują?

Jak sprawić, by zaangażowanie pracowników wzrosło? Zdaniem Roberta Reinfussa, doradcy biznesowego i prezesa HRM Consulting, sprawy nie załatwią pieniądze. W jego opinii systemy premiowe to rodzaj kontraktu, a nie forma motywacji.

Czytaj też: Co trzeci Polak uważa pracę za interesującą rutynę

- Nazwijmy rzeczy po imieniu. Za pomocą tzw. systemów motywacyjnych pracodawcy chcą uzyskać konkretne efekty – wykonanie określonej pracy. To nie ma nic wspólnego z motywacją. Pracownik nie wypełnia swoich obowiązków z większym zaangażowaniem tylko dlatego, że dostał dodatkowe pieniądze. Jeśli zagrozimy mu, że nałożymy na niego sankcje, wykona pracę w taki sam sposób - ocenia Reinfuss.

Jak podkreśla Reinfuss, kadra menedżerska sądzi, że zarządza stosując systemy premiowe. Nic bardziej mylnego.

- Zamiast zajmować się poprawianiem efektywności i procesów, tworzyć warunki dla motywacji wewnętrznej i organizować pracę w sposób optymalny dla pracowników, menedżerowie stosują ekwiwalent, a więc inżynierię premiową. Są w błędnym przekonaniu, że ta metoda przyniesie korzystne efekty biznesowe – przekonuje Reinfuss.

Również Darek Dobrzyniecki, partner zarządzający, wiceprezes Persona Global Polska, uważa, że premie nigdy nie motywowały pracowników. - Większość ludzi pracuje, by zarabiać. Pieniądze są potrzebne. Jak tlen dla organizmu. Jednak żyjemy jako ludzie nie tylko po to, aby oddychać – podsumowuje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Motywacja, systemy premiowe, zarobki: Pieniądze nie budują zaangażowania?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ilona 2016-12-26 12:56:50

    Motywowanie pracowników i budowanie zespołu to nie jest prosta sprawa i myślę, że lepiej takie kwestie polecić jednak specjalistom, ja w swojej firmie zaufałam współpracy z 4hrsolutions i sama na pewno nie osiągnęłabym tak świetnych efektów

  • IMHO 2016-12-15 15:19:29

    O czym my mówimy jeżeli podstawa wynagrodzenia demotywuje to jak groszowe premie mają motywować? Wynagrodzenia w Polsce pozostają daleko w tyle za rynkowymi (UE).

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA